Anasayfa Haber Ryzen 5000 İsmi Doğrulandı, Zen 3 Masaüstü İşlemciler Bugün Tanıtılıyor!

Ryzen 5000 İsmi Doğrulandı, Zen 3 Masaüstü İşlemciler Bugün Tanıtılıyor!

Ryzen 5000

AMD, sonradan düzenlediği yayın başlığı ile birlikte Ryzen 5000 serisinin tanıtılacağını doğruladı.

AMD’nin Zen 3 mikro mimarisi ve Ryzen 5000 serisi işlemcilerden uzun bir süredir bahsediyoruz. Daha öncesinde doğal olarak isimlendirmeyi Ryzen 4000 olarak yapıyorduk. Ancak son zamanlarda tüm belirtiler, masaüstü ailesinde isimlendirmenin Ryzen 5000 olacağını ortaya koydu. Böylelikle “Renoir” kodunu taşıyan masaüstü ve mobil serisi Ryzen 4000 işlemcilerle karışıklık olmayacak.

Kırmızı takım, bugün erken saatlerde yeni nesil Ryzen masaüstü işlemciler için YouTube canlı yayın bağlantısını herkesle paylaştı. Başlığında “Oyun Başlıyor | AMD Ryzen 5000 Serisi Masaüstü İşlemciler” yazıyordu. Yani Zen 3 mimarisine dayanan ve AM4 soketli masaüstü işlemciler doğrulanmış oldu.

Ryzen 5000Şimdi tekrar kontrol ettiğimizde ise başlığın “AMD Ryzen Masaüstü İşlemciler” olarak düzeltildiğini görüyoruz. Bildiğiniz gibi AMD’nin Vermeer kod adlı mobil ve masaüstü APU’ları zaten 4000 serisi olarak anılıyordu ve masaüstüyle birlikte bu birçok kişide kafa karışıklığına yol açıyordu. Şimdi ise Zen 3 mimarisinden faydalanan ilk işlemcileri göreceğiz ve isimlendirmesi farklı olacak. AMD’nin resmi duyurusu Türkiye saati ile 19:00’da yapılacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.