Anasayfa Haber AMD, Xilinx’i Satın Alarak FPGA Pazarına Girebilir

AMD, Xilinx’i Satın Alarak FPGA Pazarına Girebilir

AMD Ryzen

Son gelen bilgilere bakılırsa AMD, önümüzdeki hafta 30 milyar dolar civarında bir anlaşma ile Xilinx’i satın alabilir.

Wall Street Journal, AMD’nin FPGA üreticisi Xilinx’i 30 milyar doları aşabilecek bir anlaşma ile satın almak için önemli görüşmelerde bulunduğunu bildirdi. Xilinx özellikle FPGA ürünleri ile tanınıyor. İki şirket, AMD EPYC işlemcilerdeki Xilinx derin öğrenme çözümü gibi birçok derin öğrenme projelerinde yakın işbirliği içinde çalışmıştı.

FPGA’ları (Field Programmable Gate Arrays) anında yeniden yapılandırılabilen yarı iletken cihazlar olarak tanımlayabiliriz ve çok çeşitli iş yüklerinde CPU’lar ve GPU gibi diğer cihaz türlerine göre belirli avantajlar sunarlar.

Xilinx, kendi içerisinde bir dizi ileri teknolojiye ve bilgi birikimine sahip bir şirket. En yeni 7nm Versal Premium ACAP’ler PCIe 5.0 arayüzüne sahip. Öte yandan çip üzerinde ağ (NOC) genelinde CXL ara bağlantısını, 112G vericileri, 600G ethernet çekirdeklerini ve 123 TB/sn bant genişliğini destekliyor.

AMD, Xilinx'i Satın Alarak FPGA Pazarına GirebilirXilinx’in teknoloji portföyünü AMD’nin önüne getirmek, şirketin mevcut yonga temalı tasarım metodolojilerine iyi uyan, sıkı bir şekilde entegre edilmiş CPU-FPGA çözümlerini ortaya çıkarabilir. FPGA üreticisi şu anda otomotiv, havacılık ve savunma, veri merkezi, HPC, nesnelerin interneti (IoT) ve iletişim pazarlarıyla ilgileniyor. Firma ayrıca yazılım geliştirme konusunda da iyi bir deneyime sahip.

Intel, Xilinx’in ana rakibi FPGA üreticisi Altera’yı 2015 yılında 16.7 milyar dolara satın aldı. Sonrasında şirketi Programlanabilir Çözümler Grubu’na dahil etmişlerdi. Kırmızı takımın bu satın alımı ise 30 milyar doları bulabilir. NVIDIA cephesi, geçtiğimiz haftalarda 40 milyar dolara yonga tasarımcısı ARM’yi satın almıştı. Yani AMD’nin bu girişimi yılın ve hatta tarihin en büyük satın alımlarından birisi olabilir.

Koronavirüs salgını, şirketin çiplerini kullanan PC’ler, oyun konsolları ve diğer cihazlara yönelik talepleri artırmıştı. AMD’nin piyasa değeri ise hisseleri bu yıl %89 arttıktan sonra 100 milyar doları aştı. WSJ’ye göre AMD hisselerindeki artış, şirketi hisse senetlerini para birimi olarak kullanarak bir satın alım için cesaretlendirebilir.