Anasayfa Haber NVIDIA, RTX 30 Serisinde TSMC’nin 7nm Sürecine Geçiş Yapabilir

NVIDIA, RTX 30 Serisinde TSMC’nin 7nm Sürecine Geçiş Yapabilir

NVIDIA RTX 30

NVIDIA, raporlara göre yeni RTX 30 GPU’ları için 7nm üretim süreciyle ilgili planlar yapıyor.

Hatırlarsanız RTX 30 serisi ekran kartlarından önce sunucu tarafı için bir hamle gelmişti ve 7nm üretimine dayanan A100 GPU’yu görmüştük. Sonrasında son tüketiciye ulaşacak olan GeForce serisi için TSMC’nin 7nm üretimi ve Samsung 8nm üretimi arasında bir belirsizlik oluşmuştu. Resmi tanıtımda ise Samsung 8nm üretiminin kullanıldığını öğrendik.

DigiTimes’ın yeni bir makalesine göre yeşil ekip, 7nm üretim teknolojisinden yararlanan yenilenmiş GeForce RTX 30 serisi GPU’ları piyasaya sürebilir. RetiredEngineer tarafından sağlanan bir çeviriye göre, “NVIDIA’nın RTX 30 serisi Samsung’un 8nm sürecini kullanıyordu. Ancak bu durum 2021’de değişecek ve TSMC’nin 7nm sürecine geçiş yapılacak.”

RTX 3080 ve 3090

NVIDIA’nın stok sorunlarından birçok kez bahsetmiştik. Nitekim bu süreçte Samsung’un 8nm üretiminde beklentileri karşılayamadığına dair pek çok söylenti dolaşıyor. Bu nedenle NVIDIA cephesi her şey geç olmadan planlarında değişikliğe gidebilir.

Öte yandan TSMC’nin 7nm sürecine geçişle birlikte, yüksek performanslı RTX 3000 SUPER veya Ti varyantlarının yolu açılabilir. Son olarak tekrardan not düşelim, bu bilgilerin henüz bir kesinliği yok. Nitekim önümüzdeki günlerde bu senaryonun gerçekleştiğini görmemiz şaşırtıcı olmaz.