Anasayfa Haber Koronavirüs, Telefon Ekranlarında 28 Gün Yaşayabiliyor

Koronavirüs, Telefon Ekranlarında 28 Gün Yaşayabiliyor

koronavirüs telefon

Araştırmacılar, Sars-COV 2’nin (Koronavirüs) 28 gün boyunca telefon ekranlarında hayatta kalabileceğini keşfetti.

Avusturalya’nın ulusal bilim ajansından araştırmacılara göre COVID-19’a neden olan virüs, akıllı telefonlar, metal yüzeyler ve kağıt para gibi pürüzsüz yüzeylerde grip virüsünden çok daha uzun süre aktif kalabiliyor. Araştırmacılar, ortam çok kontrollü ve steril olsa dahi virüsün bulaşması durumunda ekranlarda 28 güne kadar canlı kalabildiğini keşfetti. Aynı koşullarda test edilen influenza virüsü ise yalnızca 17 gün boyunca bulaşıcı olmaya devam ediyor.

Ekip, yapılan araştırmanın koronavirüsün diğer virüslere kıyasla “son derece bulaşıcı” olduğunu kanıtladığını açıkladı. Çalışma, “SARS-CoV-2’nin genel olarak düşünülenden çok daha uzun süreler boyunca bulaşıcı” sonucuna varıyor. Kumaş veya diğer gözenekli yüzeyler ise bulaşıcı virüsü sadece bu değerlere göre yarı yarıya yani yaklaşık 14 gün taşıyabiliyor.

Bununla birlikte son zamanlarda uzmanlar, yüzeylerden koronavirüs bulaşma riskini de küçümsemeye başladılar. Hastalık kontrol merkezine göre, dokunulan yüzeylerden yayılmanın, COVID-19’un yayılmasının yaygın bir yolu olduğu düşünülmüyor. Aksine, en yaygın faktörler öksürme veya hapşırma ile üretilen solunum damlacıkları olarak düşünülüyor. Yeni yönergeler ayrıca, şarkı söylemek veya egzersiz gibi, genellikle daha ağır nefes almaya neden olan faaliyetleri içeren, yetersiz havalandırılan ve kapalı alanlarda havadan bulaşma yoluyla da bulaşabileceğini öngörüyor.

Son olarak, yeni çalışmalar ile birlikte kullandığımız teknolojik aletleri dezenfekte etmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha belirtelim.