Anasayfa Haber SpaceX, Silah Sevkiyatı İçin ABD Ordusuna Süper Hızlı Roket Üretecek

SpaceX, Silah Sevkiyatı İçin ABD Ordusuna Süper Hızlı Roket Üretecek

SpaceX Falcon 9

SpaceX’in yeni roketlerinin 7.500 mil/saat (yaklaşık 12.000 km/saat) azami hıza çıkması ve 80 tona kadar kargo taşıyabilmesi bekleniyor.

ABD ordusu ve SpaceX, silah sistemlerini bir saat içinde dünyanın herhangi bir yerine taşıyabilecek bir roket inşa etmek için el ele verdi. Bu birlikteliğin amacı, depolama kapasitesini korurken, mevcut askeri nakliye uçaklarına göre teslimat sürelerini önemli ölçüde düşürmek.

Falcon 9 ve Falcon Heavy roketlerinin yeniden kullanılabilir olması, SpaceX’in son yıllardaki en mühim başarılarından biri oldu. Şirketin artık 80 metrik tona kadar askeri yük ile fırlatılabilen çok daha güçlü ve daha hızlı bir versiyon geliştirmesi gerekecek. Dahası, bu roketin 60 dakikada dünyanın herhangi bir yerine iniş yapması bekleniyor.

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX, yakın zaman önce ABD ordusuyla masaya oturdu ve süper hızlı roketler geliştirmek için işbirliği yaptığı bir sözleşmeye imza attı. Yeni anlaşma, SpaceX ve Pentagon’nun füze izleme uyduları geliştirmek için 149 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladıktan sadece birkaç gün sonrasında sonuçlandı.

Bu alana ufak da olsa ilginiz varsa SpaceX’in yeniden kullanılabilir roketler konusunda etkileyici bir geçmişe sahip olduğunu biliyorsunuzdur. Elon Musk’ın şirketi ayrıca Crew Dragon kapsülünü bu yıl Mayıs ayında ISS’e (Uluslararası Uzay İstasyonu) göndermişti. SpaceX böylelikle bu görevi mürettebatlı bir şekilde yapan ilk şirket olmuştu.

SpaceX ABD Süper Hızlı RoketABD’nin C-17 Globemaster askeri nakliye uçağı şu anda 590 mil/saat (950 km/saat) maksimum hıza ulaşırken 80 ton yük taşıyabiliyor. Örneğin Florida’dan Afganistan’a 7.652 millik (12.000 km) bir yolculuk yaklaşık 15 saat sürüyordu. Yeni roket projesi ise bu süreyi yalnızca 60 dakikaya indirecek. Sonuç olarak, silah sistemlerini taşıyan roket 7.500 mil/saat hıza çıkabilecek.

SpaceX’in bu projede yaptığı Ar-Ge çalışması, şirketin gelecekteki görevleri için de faydalı olabilir. Buna yeni Starlink uydu görevleri ve uzay turizmi hedefleri de dahil.