Anasayfa Haber Çift Intel Xe GPU, Testlerde Ortaya Çıktı

Çift Intel Xe GPU, Testlerde Ortaya Çıktı

Intel DG2 Harici GPU

Intel Xe grafikleri ilk kez çift GPU’lu bir şekilde göründü. Bu da entegre ve dahili olmak üzere iki GPU’nun bir araya gelebileceğini gösteriyor.

Intel’in Xe mimarisi ve yeni GPU’lar üzerinde uzun zamandır mesai harcadığını biliyoruz. Daha önce Xe GPU’lar hakkındaki gelişmeleri aktarmıştık. Ancak yeni keşfedilen bir SiSoftware test girdisi ilginç görünüyor ve çift GPU’lu bir sistem yapılandırmasına bakıyoruz.

Bu zamana kadar gördüğümüz kıyaslamalar her zaman tek bir GPU’ya işaret etmişti. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Iris Xe Max grafiklerinden bahsetmiştik ve bunun harici bir grafik yongası olma ihtimalini değerlendirmiştik. Bu çift GPU’lu yapılandırma ise harici ve entegre Xe grafiklerinin bir araya gelme olasılığını güçlendiriyor. Ancak yine de SiSoftware’in yanlış bildirme ihtimalini de unutmayalım.

Intel Xe GPUÇift GPU yapısı, testlerde 1.536 gölgelendirici çekirdeğine ulaşan toplam 192 Yürütme Birimi (EU) içeriyordu. Bunun yanında 6.2 GB VRAM ve 2 MB L2 önbellek mevcut. Ayrıca testin 1.25 GHz saat hızıyla tamamlandığını ekleyelim.

SiSoftware girdisi, test platformunun bir Tiger Lake-U işlemcisiye dayandığını gösterdi ve bu da ihtimalleri biraz daha güçlendiriyor. Öte yandan Intel daha güçlü grafik yongaları hazırlıyor olabilir. Geçtiğimiz haftalarda bir Gen 12 GPU, 128 Yürütme Birimi ve 3 GB bellek ile birlikte ortaya çıkmıştı. Erken üretilen örnek, bir Coffee Lake-S platformunda çalışıyordu ve bu özel örneğin masaüstü segment için özel olabileceği söyleniyor.