Anasayfa Haber Zoom için Uçtan Uca Şifreleme Desteği Sonunda Geliyor

Zoom için Uçtan Uca Şifreleme Desteği Sonunda Geliyor

Zoom Uçtan Uca Şifreleme

Zoom, uçtan uca şifreleme özelliği için sonunda beklenen açıklamayı yaptı.

Zoom, uçtan uca şifreleme (E2EE) özelliğinin sonunda gelecek hafta kullanıcılara sunulacağını duyurdu. Başlangıçta teknik ön izleme olarak sunulacak özellik için Zoom kullanıcılarından geri bildirim istenecek. Bu sürecin yaklaşık 30 gün süreceği ve ortaya çıkacak sorunların çözüme kavuşturulacağı ifade ediliyor.

E2EE herkese sunulduğunda hem ücretsiz hem de ücretli kullanıcılar, Zoom’daki E2EE bir toplantıda 200’e kadar katılımcıyı ağırlayabilecek. Bu toplantı odaları, ihtiyaç duyanlar için daha fazla mahremiyet ve güvenlik sağlayacak. E2EE, şu anda Zoom toplantılarında kullanılan aynı GCM şifrelemesini kullanıyor. Aradaki fark ise E2EE ile toplantı sahibinin şifreleme anahtarları oluşturması ve bu anahtarları diğer katılımcılara dağıtmak için açık anahtarlı kriptografi kullanması olarak öne çıkıyor. Bu da Zoom sunucularının bir toplantının içeriğinin şifresini çözmek için gereken şifreleme anahtarlarını asla görmediği anlamına geliyor.

Özellikten faydalanabilmek için kullanıcıların hesap seviyesindeki E2EE toplantılarını aktif hale getirmesi ve toplantı başına şekilde kaydolması gerekiyor. Bu modda Zoom’un tüm özelliklerinin kullanılamadığının da altını çizelim. Bunlar arasında; toplantı sahibinden önce katılma, bulut kaydı, akış, canlı transkripsiyon, Ara Odaları, anket, 1:1 özel sohbet ve toplantı tepkileri yer alıyor.