Anasayfa Video Cooler Master ML240L v2 Hazır Sıvı Soğutucu İnceleme

Cooler Master ML240L v2 Hazır Sıvı Soğutucu İnceleme

Cooler Master ML240L v2 Hazır Sıvı Soğutucu

Cooler Master çok sevilen ML240L modelinin V2 sürümünde, soğutucunun hemen her noktasında yenilik yapmış.

Cooler Master ML240L soğutucunun yeni V2 versiyonunda daha yüksek performans ve verimlilik için çift hazneli pompa tasarımını tercih etmiş. Coldplate denilen, işlemcinin ısı dağıtıcı metal yüzeyine temas eden bakır plakayla pompanın türbin çarkı ayrı haznelerde bulunuyor. Bununla birlikte endüstri standardı EPDM borular kullanılarak üretim aşamasında gelişmiş sızdırmazlık önlemi alınmış. Halen hatırı sayılır bir kitlenin hazır sıvı soğutuculara temkinli yaklaştığını düşünürsek, bu tarz geliştirmeler için ar-ge mesaisi ayırmak çok mantıklı.

Radyatör tasarımı

Soğutucu ağırlığının eski versiyona kıyasla 1.14 kg’dan 1.34 kg’a çıkmasının ana sebebinin yeni radyatör tasarımı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu radyatör daha sık dokunmuş alüminyum kanatçıklar içeriyor. Daha sık kanatçıklar daha yüksek soğutma performansı ama aynı zamanda daha yüksek hava direnci anlamına geliyor. Yani kanatçıklarda biriken ısıyı radyatörün diğer tarafından atabilmeniz için daha yüksek hava basıncı uygulamanız gerekiyor. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız bu daha yüksek devirde çalışan fan kullanmanız gerektiği anlamına da gelebilir. Bu noktada Cooler Master’ın yeni fan tasarımı anlam kazanıyor.

Yeni SickleFlow 120 RGB fanlar

V2’yle birlikte gelen yeniliklerden biri de SickleFlow fanlar ve bunlar 4 pinli PWM fanlar. Bu sıvı soğutucunun ilk versiyonunda MF120R RGB model fanlar bulunuyordu. Eski fanın detaylarına baktığımızda maksimum 2000 RPM hızda döndüğünü, 30 desibel gürültü ürettiğini ve 2.34 mmh2o statik hava basıncı uygulayabildiğini görüyoruz.

Yeni SickleFlow 120 RGB fanlar 200 RPM daha yavaş, yani maksimum 1800RPM’de dönüyor ve 3 desibel daha az gürültü üretiyor. Zaten daha yavaş devirli bir fanın daha az gürültü üretmesi şaşırılacak bir durum değil. Ama ilginç olan nokta yeni fanın buna rağmen 0,16 mmh2o daha yüksek statik basınç sağlayabilmesi. Bunu da güncellenmiş fan bıçağı ve çerçeve tasarımı sayesinde yapıyor.

Bilindiği üzere daha kıvrımlı fan bıçakları daha yüksek statik basınç elde etmeyi sağlarken, fan çerçevesinin aerodinamiğinde yapılan oynamalar da türbülansı azaltacak sonuçlar üretebiliyor. Bu da kullanıcılara daha az gürültü ve daha serin çalışan işlemciler olarak geri dönüş yapıyor.

Cooler Master ML240L v2 Hazır Sıvı Soğutucu

RGB aydınlatma

SickleFlow 120 RGB fanlar fan göbeğine yerleştirilen 6 led ile aydınlatılıyor. Bunlar adreslenebilir ARGB LED değil normal RGB led. Aynı zamanda pompanın üzerindeki Cooler Master logosu da RGB led aydınlatmaya sahip. Bu aydınlatma sistemi anakart üreticilerinin RGB ekosistemleriyle uyumlu çalışabiliyor.

Anakartında RGB olmayanlar için Cooler Master’ın bu soğutucuyla birlikte kutuya kablolu RGB kontrolcü de eklemiş olması güzel. Bu kontrolcüde 3 tane tuş var. Bu tuşlarla aydınlatma profilleri üzerinde değişiklik yapıp, renk değişim hızlarını artırıp azaltabiliyorsunuz. Ancak bu kontrolcüye molex bağlantısıyla güç verilmesinin bir eksi olduğunu düşünüyorum.

Molex artık antika bir bağlantı, takması ayrı dert, çıkarması ayrı dert, nerdeyse artık hiçbir aygıt molex kullanmıyor. Bu tür işler için artık SATA güç bağlantılarından faydalanılması gerektiğini düşünüyorum. Hem daha ince ve takıp çıkarması daha kolay, hem de modüler güç kaynağı kullananlar sadece SATA güç kablosunu güç kaynağına takarak kablo karmaşasını azaltmış olur.

Cooler Master ML240L v2 Hazır Sıvı Soğutucu

Uyumluluk

Soğutucu uyumluluk noktasında kutusunda gelen montaj aparatlarıyla Intel ve AMD’nin güncel soketlerine takılabiliyor. Buna Intel LGA1200 ve AMD AM4 soketleri de dahil. AMDThreadripper’ı ayrı tutuyoruz burada, Threadripper işlemciler için ayrı montaj kiti almanız gerekiyor.

Soğutma performansı ve test

Cooler Master bu soğutucunun 200W’a kadar ısı üreten işlemciler için kullanılabileceğini kullanım kılavuzunda yazıyor. Bu da bu soğutucuyu modern üst seviye işlemcileri hız aşırtmakta kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Örneğin 10 çekirdekli Intel Core i9 10900K’nın 125W, 16 çekirdekli AMD Ryzen 9 3950x’in 105W TDP değerleri var. Bu değer işlemcinin ürettiği ısı değeri, çektiği güç değil.

Cooler Master bu soğutucuyu ayrıca satın alabileceğiniz bir Threadripper montaj kiti ile AMD Threadripper işlemcilere takabileceğinizi belirtiyor. Ancak Threadripper işlemcilerin 250W hatta bazı yüksek çekirdekli modellerin 280W TDP’ye sahip olduğu düşünüldüğünde, bu işlemcilerle 360’lık radyatörlü hazır sıvı soğutucuları tercih etmek daha akıllıca olabilir.

Cooler Master ML240L v2 Hazır Sıvı Soğutucu

Test sonuçları

AMD Ryzen 7 2700X işlemciye ML240L V2’yi uzay montajla test yaptık. Testte pompa hızı %100’de, fanlar da %60’da çalıştı. %60 PWM sinyalde fanlar 1200 RPM civarında dönüyordu. %60’dan sonra hafiften rahatsız edici gürültü çıkarmaya başlıyor, bu sebeple çoğu kullanıcının belirleyeceği sınırın bu olacağını düşünüyoruz. Pompa sesi ise %100 devirde bile %60’da çalışan fanlar tarafından bastırılıyor, o sebeple sürekli %100’de kullanım için uygun.

Test için Cinebench R20 render testini çoklu çekirdek modunda çalıştırdık ve ulaşılan maksimum çekirdek frekansını ortam sıcaklığından düştük. Böylece DeltaT olarak bilinen ölçüm birimine ulaşıyoruz.

Ortam sıcaklığından bağımsız olarak sadece ulaşılan maksimum çekirdek sıcaklığını vermek yanıltıcı olabilir çünkü sizin bilgisayarınızı çalıştırdığınız ortam sıcaklığı bizimkinden farklı olabilir.

Bunu da aradan çıkardıktan sonra 25.50 derece ortam sıcaklığında Cinebench R20 çoklu çekirdek render testine soktuğumuz işlemcimiz maksimum 60 dereceye ulaştı. Bu da bize 34,5 derece Delta T sonucunu veriyor.

Cooler Master ML240L v2 Hazır Sıvı Soğutucu

Sonuç değerlendirmesi

Elde ettiğimiz test sonuçları, piyasadaki 240’lık radyatöre sahip hazır sıvı soğutuculara çok yakın. Buna rağmen Cooler Master’ın 850TL gibi bir fiyata bu performansı vermesi etkileyici. Bu fiyatın iki katına da 240’lık hazır sıvı soğutucular bulabiliyorsunuz. Marjinal bir performans artışı ve adreslenebilir RGB led’ler için iki katı para vermeye değer mi, burası kullanıcının neyi önemli bulduğuna bağlı. Her ürünün bir alıcısı var tabi, ama fiyat performans noktasında Cooler Master’ın ML240L V2 ile çok iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz