Anasayfa Haber Huawei, Honor Alt Markasını Satabilir

Huawei, Honor Alt Markasını Satabilir

Huawei, Honor’u Satabilir

Huawei, alt markası olan Honor’u, 3.7 milyar dolara satabilir.

En büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Huawei, yakın tarihte yaşadığı birçok sorun ile gündemde. Android lisansının iptal edilmesi ve şirkete uygulanan tüm ABD yaptırımları, Huawei’nin piyasada iyi günler geçirmesine engel oluyor. Şimdi de Huawei’nin Digital China Group ile görüştüğü ve Honor alt markasını satıyor olabileceğinden bahseden yeni bir rapor ortaya çıktı. Anlaşma muhtemelen 25 milyar yuan veya 3.7 milyar dolar olacak.

Honor alt markası 2013’te ortaya çıktı ve piyasada daha bütçe dostu akıllı telefonlara odaklandı. Bu açıdan dünya çapında da başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak son yaptırımlara dayanarak, Huawei için akıllı telefon işi bir bütün olarak büyük ölçüde etkilendi. Bu, Huawei’nin Honor alt markasının parçalarını satarak artık daha üst düzey cihazlara odaklanmak istediği anlamına geliyor. Bu yüzden de düşük profilli akıllı telefonlara odaklanan Honor alt markasını satışa sunuyor.

Buradaki bir başka ilginç bilgi ise, markayı Digital China Group’a satarak, Honor alt markasının teorik olarak herhangi bir yaptırımdan muaf tutmak istenmesi. Anlaşma gerçekleşmemiş olsa da, Huawei’nin Honor’un Ar-Ge’sini ve tedarik zinciri yönetim işini Digital China Group’a satma ihtimali var. Bununla birlikte, Digital China dışında TCL ve Xiaomi de Huawei’nin alt markasını hangi şirketin kapmayı başardığını görmek için yarışıyor. Eğer Honor satılırsa, daha önce de belirtildiği gibi artık Huawei’nin bir parçası olmayacağı için herhangi bir yaptırım da uygulanamayacak. Huawei, nihayet gelecek yıl kendi işletim sistemine geçecek, ancak Honor satılırsa böyle bir zorunluluğu bulunmayacak.

Kendi işletim sistemine geçecek olan Huawei’nin, Android ve iOS karşısında nasıl bir sonuç alacağı ise merak konusu.

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.