Anasayfa Haber Windows 10’da Yenileme Hızını Ayarlamak Kolaylaşıyor

Windows 10’da Yenileme Hızını Ayarlamak Kolaylaşıyor

İsteğe Bağlı Windows 10 Güncellemeleri

Henüz Insider kullanıcılarına sunulan seçenek, Ayarlar bölümünden tazeleme hızı ayarı yapma olanağı tanıyor.

Bilgisayar kullanıcılarının bir bölümü, yüksek yenileme hızına erişebilen monitörlere sahip olsa bile ayarlarını yapmadığından dolayı bu hızları kullanamıyor. Öte yandan yüksek tazeleme hızlarına sahip yeni monitör alanlar da benzer şekilde Windows ayarlarını yapmayı bilmiyor ya da unutuyor.

Monitör yenileme hızı (Hz) ayarının nasıl yapılacağını bu makalemizde ayrıntılı bir şekilde anlatmıştık. Ayarları yapmak nispeten uğraştırıcı diyebiliriz. Şimdi ise Microsoft, Dev kanalındaki Insider Build 20236’da Windows 10 Görüntü Ayarları bölümüne yeni bir yenileme hızı seçeneği ekledi.

Windows 10 kullanıcıları ilerleyen zamanlarda Ayarlar> Sistem> Ekran> Gelişmiş bölümünde yeni ayar seçeneğini görebilecek. Böylelikle bu seçenek göz önünde bulunacak ve ayar yapmak biraz daha kolaylaşacak.

Neden Varsayılan Olarak 60 Hz?

Windows’un yeni bir monitörü varsayılan olarak 60 Hz ayarlamasının nedeni ise oldukça basit: uyumluluk. Eğer bu varsayılan değer yüksek olarak ayarlansaydı, donanımsal olarak yüksek yenileme hızlarına ulaşamayan monitörler bağlandığında sıkıntı yaşanabilirdi. Eğer yüksek yenileme hızına sahip bir monitörünüz var ise, ayarları kontrol etmenizde fayda var.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.