Anasayfa Haber AMD Big Navi GPU, MALL Güç Tasarruf Özelliğiyle Gelebilir

AMD Big Navi GPU, MALL Güç Tasarruf Özelliğiyle Gelebilir

Radeon RX 6000

AMD, belirli RX 6000 ekran kartlarında MALL isimli bir güç tasarruf özelliğine yer verebilir.

Linux yayıncısı Phoronix tarafından gelen bilgilere göre AMD’nin Big Navi ekran kartı, Memory Access at Last Level (MALL) isimli bir özellikle birlikte geliyor. Bu özelliğin tam olarak ayrıntısı açıklanmış değil. Ancak bellekle alakalı gibi görünse de, Phoronix’e göre güç tasarrufu tarafında iyileştirmeyle alakalı bir gelişme.

Görünüşe bakılırsa MALL, AMD’nin Display Core Next (DCN) 3.0 özellik setinin bir parçası ve tüm Navi tabanlı ekran kartlarında kullanılmayacak. Ek olarak, sadece Sienna Cichlid kod adlı ekran kartı bu özelliği destekleyecek gibi görünüyor. Daha önce Sienna Cichlid isminden bahsetmiştik ve bu ismin Big Navi GPU’ya ait olduğunu söylemek mümkün.

Öte yandan Navy Flounder ve Dimgrey Cavefish gibi GPU kod adları da gün yüzüne çıkmıştı. Bunların RX 6800 ve RX 6700 gibi daha alt seviye ekran kartları olduğu söyleniyor.

RDNA 2 grafik mimarili RX 6000 serisi ekran kartlarını 28 Ekim’de göreceğiz. Bu serinin muhtemel teknik özelliklerini görmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.