Anasayfa Haber Microsoft, Azure Orbital Emulator için Starlink Ağından Faydalanacak

Microsoft, Azure Orbital Emulator için Starlink Ağından Faydalanacak

Microsoft SpaceX

SpaceX desteği de alan Microsoft girişimi Azure Orbital Emulator, şirketlerin uydu takımyıldızlarını planlamasına yardımcı olacak.

Microsoft, Azure bulut platformunu uzay endüstrisinin tercih ettiği platform haline getirmek üzere yeni bir bulut bilişim işine girdi. Microsoft, kamu ve özel sektörlerin daha hızlı çıkış yapmasına olanak sağlayacak ve misyon güvencesine ulaşmalarını sağlayacak gelişmekte olan teknolojileri olduğunu ifade ediyor. Bu teknolojilerden ilki ise devasa uydu takımyıldızı simülasyonları gerçekleştirebilme yeteneğine sahip olan Azure Orbital Emulator.

Microsoft, uydu takımyıldızlarının “hassas planlama ve sofistike yapay zeka güdümlü oluşum protokolleri gerektirdiğini ve emülatörün önceden toplanmış uydu görüntülerini kullanarak gerçek zamanlı senaryolar oluşturup geliştiricilere yardımcı olabileceğini ifade ediyor. Şirketler ve kuruluşların bunu yapay zeka algoritmalarını eğitmek ve planladıkları uydu ağından tek bir uyduyu bile fırlatmadan, uyduların bekledikleri gibi çalışmasını sağlamak için kullanabileceği de bilgiler arasında.

Ek olarak Microsoft, Dünya’da sektöre hizmet sağlamak için inisiyatif kapsamında uzay şirketleriyle iş birliği yapıyor. Bu alanda en önemli ortaklarından birisi ise şirketin Azure Modular Datacenter (MDC) için Starlink uydu ağına erişim verecek olan SpaceX. MDC, müşterilerin bulut bilişim ve depolama ihtiyaçları için ihtiyaç duyulan her yere taşınabilen bağımsız bir veri merkezi birimi. Bu birim uzak konumlar da dahil olmak üzere zorlu koşullarda ve zorlu ortamlarda çalışabilme kapasitesine sahip.

Bakalım Microsoft sunduğu çözümler ile uzay endüstrisi tarafında istediğini elde edebilecek mi?

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.