Anasayfa Video TCL 10 Plus Android Telefon İncelemesi

TCL 10 Plus Android Telefon İncelemesi

Farklı açılar ve işlevler için çoklu kamera sistemi, AMOLED ekran ve süper Bluetooth gibi özellikler içeren TCL’nin orta sınıf telefonu TCL 10 Plus’a yakından bakıyoruz

TCL 10 Plus, videomuz yayına girdiği esnada 2.879 TL fiyatla piyasada bulunabilen, orta segment bir Android akıllı telefon. Biz de bu telefonu detaylı olarak yakından inceledik.

Telefonun kutusundan şarj adaptörü ve kılıf çıkıyor artık alıştığımız bir uygulama, kulaklık çıkmıyor. Bize gelen inceleme ürünü eflatun renginde ancak ürünün mavi renk seçeneği de mevcut.

6.47 inçlik ekrana sahip bu telefon ve 172 gramla benzer ölçülerdeki amiral gemisi telefonlardan daha hafif. Telefon kavisli camları ve metali andıran arka kapağı ile premium bir hava yaratıyor. Arka kapağı plastik olsa da mat ve yansıtıcılı bir yüzey kullanılmış ve metal havası veriyor diyebiliriz.

Damla çentikli ön kamerası, ön kameranın hemen üzerinde de oldukça ince yapılan ahize hoparlörü yer alıyor. Yine üstte 3.5mm ses jakı ve sol kısmında TCL’nin akıllı anahtar adını verdiği ekstra tuş dikkatimizi çekiyor. Bu tuşa TCL’nin sunduğu Akıllı Anahtar uygulamasıyla farklı işlevler atayabiliyorsunuz. Bir defa, iki defa ve uzun bastığınızda ne olacağını seçebiliyorsunuz. Sağ kısımdaysa tipik güç ve ses açma kapama tuşları var.

Telefonun simkart çekmecesi, USB tip-C yuvası ve hoparlör ızgarası alt kısımda yer alıyor. Simkart çekmecesindeki kart yuvasına takabileceğiniz Micro SD kartlarla telefonun dahili hafızasını artırabiliyorsunuz.

Fark ettiyseniz hiçbir yerde parmak izi sensörü yok. Çünkü TCL 10 Plus da ekran üzeri parmak izi sensörü kervanına katılan telefonlardan oldu.

Kameralar

Burada toplam 3 kamera ve 1 derinlik sensörü bulunuyor. TCL kameralarda yatay dizilimi tercih etmiş ve bu kameraları çevreleyen büyük bir kamera çıkıntısı bulunmuyor. Lenslerin çevresinde 1mm’den bile az dairesel çıkıntılar var. Lenslerin her iki tarafına da birer flaş konulmuş ve tüm bu kamera ünitelerinin altından koyu bir renk bandı geçiyor.

Bunlardan ana kameranın 48 megapikselli ve faz otofokusa sahip olduğunu görüyoruz. Bu kameranın lensi 26 mm açıya f1.8 diyafram açıklığına sahip. Kamera yazılımında varsayılan olarak 12 megapiksel modu seçili geliyor ve bu modda 10 kata kadar dijital zoom yapabiliyorsunuz. Eğer 48 mepapikselde fotoğraf çekmek istiyorsanız yüksek piksel modunu açmanız gerekiyor ve bu da dijital zoom’u kapatıyor. Ana kamera güzel sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Geniş açı kameranın ise 8 megapiksel çözünürlüğü ve f2.2mm diyafram açıklığı var. Bu anlamda düşük ışık koşullarında ana kameranın daha başarılı olduğunu söyleyebiliyoruz.

Son olarak makro kameranın 2 megapiksel çözünürlüğü ve f2.4 diyafram açıklığı var. Makro kamera 4 santim odağa ayarlanmış ve bu değiştirilemiyor. 4 santimden daha uzak ve yakın objeler bulanık gözüküyor. Makro kamera biraz fazla gren üretiyor ve bu sebeple iyi resimler için ideal ışık koşulları gerekiyor.

Telefonun 4k/30 kare saniye video çekebildiğini görüyoruz. Bunun yanı sıra 1080, 720 ve 480p çözünürlükte 30 FPS çekim yapabiliyorsunuz. Ancak herhangi bir çözünürlükte 60 FPS’ye çıkamıyorsunuz.

Ağır çekim özelliği ve 4x ve 8x olarak sunulmuş. 4x’de çözünürlük 1080p, kare saniye de 120 fps olurken 8x’de çözünürlük 720p, kare saniye de 240 oluyor.

Videolarda titreşim engelleme olarak EIS yani elektronik stabilizasyon kullanılıyor. EIS ideal ışık koşullarında güzel sonuç verse de, düşük ışıkta ve fazla sarsıntılı görüntülerde optik stabilizasyon kadar başarılı değil.

TCL10 Plus bu 3 kamerayı kapsayan NXTVISION yapay zeka sistemine sahip. Bu özellik sayesinde telefon 22 farklı sahne tipini algılayabiliyor. Ayrıca insan yüzü algılayıp, pozlamayı, renk sıcaklığını ve yüze doğru odaklamayı yapabiliyor.

Telefonda bir de süper gece modu var ancak bu mod sadece ana kamera için seçilebiliyor. Gece modunda karanlıktaki detaylar biraz daha ön plana çıkıyor. Ancak üst seviye telefonlarda gördüğünüz adeta geceyi gündüze çevirme etkisi TCL 10 Plus’da yok.

Selfie kamerası da 16 megapiksellik ve maksimum 1080p/30 kare saniye videolar çekebiliyor. Ancak ön kamerada HDR modu bulunmuyor. Bu sebeple aydınlık noktalar ile karanlık noktalar arasındaki farkın büyük olduğu sahnelerde detay kaybı yaşayabiliyorsunuz.

Ekran

TCL’nin 6.47 inç kavisli AMOLED ekranıyla %88.7’ye ulaşan ekran/gövde oranı sunduğunu görüyoruz. Bu ekranda çizilmelere karşı Corning Gorilla Glass kullanılmış. Ekran HDR10 destekli ve yüksek dinamik aralığa sahip içerikleri gösterebiliyor. Bunu da çarpıcı renkler, koyu siyahlar ve yüksek ekran parlaklığından anlayabiliyorsunuz zaten.

Kavisler eskiden sadece amiral gemisi telefonlarda gördüğümüz bir özellikti. Ancak popüler hale gelmesiyle üretim maliyeti düştü ve böylelikle orta seviye telefonlarda da artık kavisli ekranlar görebiliyoruz.

Ekran 1080×2340 çözünürlükte ve bu değer günümüz akıllı telefonları için ortalama sayılır. Metinlerin keskin ve detaylı olarak gösterilmesini sağlıyor. Zaten inç başına 400 piksele yakın bir yoğunluktan söz ediyoruz. Bu sebeple insan gözünün bunu fark edebilmesi oldukça güç.

Ekran ile ilgili bir diğer teknoloji de TCL’nin geliştirdiği NXT Vision yazılım eklentisi. TCL bu sayede videolarda SDR içeriği otomatik olarak HDR’a dönüştürüyor. Ayrıca bir de resim, video ve oyunlarda görüntüyü adaptif olarak iyileştiren görsel iyileştirme modu sunuyor.

Kilit açma yöntemleri

Ekran üzeri parmak okuyucu bir – iki saniye bekletiyor, yani çok hızlı sayılmaz. Yüz algılama ile kilit açma özelliği ise oldukça hızlı. Yüz algılama ile 1 saniye altında ekran kilidi açılabiliyor. Hatta düşük ışıkta bile bu sürenin korunduğunu farkettim.

Bunlara ek olarak Android’in içinde gömülü gelen Smart Lock kilit açma metotları da var. Bluetooth kulaklıklarınız ya da akıllı saatinizle bağlantı olduğunda ya da telefonunuz belirli bir konumdaysa kilidin otomatik açılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Çipset ve performans

Telefonun içinde Snapdragon Qualcomm 665 çipsetini görüyoruz. Bu çipsetten amiral gemisi telefon performansı beklemek yanlış olur. Dokunduğunuz her uygulama anında açılmasa da, çalışan uygulamalarda takılma gibi sorunlarla karşılaşmadım. Hatta amiral gemisi telefonlarla aradaki fark yarım saniyeye kadar düşmüş durumda.

Bu çipset 4 hızlı, 4 yavaş çekirdek şeklinde bir konfügrasyona sahip. Hızlı çekirdekler Kryo Gold 260, yavaş çekirdekler ise Kryo Silver 260. Gold çekirdekler 2Ghz’e kadar, Silver çekirdekler de 1.8Ghz’e kadar çıkabiliyor. Çipsetin GPU’su Adreno 610 ve işlemci çekirdekleri gibi yine orta seviye bir GPU. Uygulamalar arası geçiş ise 6 GB bellek sayesinde hızlı. Bize gelen inceleme ürünü 64 GB depolamaya sahip ve bunu Micro SD kartlarla artırabilirsiniz.

Hızlı şarj destekli 4500 mAh kapasiteli batarya telefonun bir diğer güzel özelliği. Bu kapasite tüm günü yoğun kullanımda dahi rahatlıkla çıkarmanızı sağlıyor. 18 Watt hızlı şarj desteği var ve kutudan çıkan şarj cihazının boyutları oldukça küçük.

Kablosuz bağlantı standartları

Desteklenen en yüksek WI-FI standardı AC seviyesinde kalıyor. Yani telefonda WI-FI 6 desteği bulunmuyor. Bluetooth noktasında da 5.0 desteğini görmekteyiz. Burada telefonun güzel bir özelliği olan Super Bluetooth’tan bahsetmek istiyorum. TCL aynı anda 4 tane Bluetooth kulaklığa bağlanıp bunlardan ses verebiliyor.

Bunun pratikte işe yarayacağı bir senaryoyu hemen düşündüm bile. Bir arkadaşınızla otobüste ya da uçak seyahatinizde telefonunuzdan bir film izlemek için birebir. Biz de Samsung Galaxy Buds+ ve Galaxy Buds Live ile test edip her iki kulaklıktan da aynı anda ses alabildik.

Android ve TCL UI

TCL 10 Plus modeli Android 10 desteğiyle geliyor ve TCL’nin kendi TCL UI arayüzüne sahip. TCL arabirim tasarımında sadelikten yana tercih yapmış, varsayılan Android arayüzüne oldukça benziyor.

Telefon çok fazla programla kurulu gelmiyor. TCL+, Office Suite, Destek Merkezi gibi az sayıda program görüyoruz. Telefonda varsayılan olarak gelen animasyonlu duvar kağıtları da hoş bir görüntü sunuyor.

Sonuç Değerlendirmesi

Biz incelemeyi yaparken TCL 10 Plus’ın 64 GB modelinin önerilen satış fiyatı 3.999 TL olarak duyurulmuştu. Bu fiyatlandırmayla TCL’nin rakipleri karşısında bir fiyat/performans avantajına sahip olduğunu söylemek zordu. Ancak marka kısa sürede fiyatı daha rekabetçi bir konuma çekmeyi başardı. 3.000 TL’nin altına inen fiyatıyla TCL 10 Plus modeli kendi segmentinde artık daha avantajlı bir konumda denebilir.

Kavisli, canlı renklere sahip, HDR destekli AMOLED ekranı, güzel ana kamerası, gece çekim modu ve 4500 mAh kapasiteli bataryası bu telefonu cazip kılan özellikler arasında. Bununla birlikte plastik kasa, yüksek kaliteye sahip olmayan makro ve geniş açı kameraları, telefonun feragat edilen kısımları olmuş.