Anasayfa Haber PS5 DualSense Kontrolcüsü, Windows ve Android Cihazları Destekliyor

PS5 DualSense Kontrolcüsü, Windows ve Android Cihazları Destekliyor

PS5 DualSense kontrolcüsü

PS5 DualSense için yayınlanan test videosuyla beraber söz konusu kontrolcünün Windows ve Android işletim sistemli cihazları da desteklediği gözler önüne serildi.

PlayStation 5‘in satışa sunulmasına az bir süre kalmışken, konsolla ilgili yeni detaylar da gelmeye devam ediyor. Şimdi de yeni nesil konsolla birlikte kullanıcılara sunulacak olan PS5 DualSense kontrolcüsüne ait kutu açılış ve test videosu yayınlandı. Yayınlanan bu videoda ise bahsi geçen kontrolcünün Android ve Windows işletim sistemli cihazları da desteklediği ortaya çıktı.

YouTuber Austin Evans’ın yayınlamış olduğu kutu açılışı videosuyla beraber, aynı zamanda PlayStation 5’in kontrolcüsünü de yakından görüyoruz.

Bu kısımda ise yeni nesil kontrolcünün tasarım detaylarına değinen Evans, ayrıca yayınlamış olduğu videoda kontrolcünün işlevlerinde de kısaca bahsediyor.

Aynı zamanda Evans’ın DualSense kontrolcüsünü kablo yardımıyla Surface Laptop Go‘ya ve kablosuz olarak da Google Pixel 5‘e bağladığına da şahit olmaktayız. Böylece kontrolcünün sadece PS5 ile uyumlu olmadığı da gözler önüne seren Evans, bu kısımdaysa kontrolcüsünün Windows 10 ve Android işletim sistemli cihazlarda da kullanılabileceğini belirtiyor.

Bunun haricinde videoda DualSense’in PS4 Pro tarafınca tanındığı da ifade eden Evans, bu işlem sırasında bazı sorunlarla karşılaştığının da altını özellikle çiziyor. Bunların yanı sıra, söz konusu kontrolcünün Xbox Series X‘e bağlanması durumunda sadece şarj olduğunu söylüyor.

PS5 DualSense Kontrolcüsü

Yayınlamış olduğu test videosunda aynı zamanda kontrolcünün devre yapısını da takipçilerine gösteren Evans, bu doğrultudaysa kontrolcünün 1.560 mAh boyutundaki bir bataryadan güç aldığını da gözler önüne seriyor.

PlayStation 5 Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Bildiğiniz üzere kısa bir süre önce yeni nesil konsolun Türkiye fiyatı resmi olarak açıklanmıştı. 19 Kasım‘da satışa sunulacağı müjdelenen konsolun ülkemizde ise 8.299 TL‘lik bir etiket fiyatıyla piyasaya sürüleceği ifade edilmişti.

PlayStation 5 Teknik Özellikleri

Bileşen Özellik
CPU 3.5 GHz’de 8x Zen 2 Çekirdek (Değişken Frekans)
GPU 2.23 GHz’de 36 CU (Değişken Frekans), 10.28 TFLOP
GPU Mimarisi Özelleştirilmiş RDNA 2
Bellek 16 GB GDDR6/256-bit
Bellek Bant Genişliği 448GB/s
G/Ç İş Hacmi 5.5GB / s (Ham), Tipik 8-9GB / s (Sıkıştırılmış)
Depolama 825 GB Özelleştirilmiş SSD
Genişletilebilir Depolama NVMe SSD Slotu
Harici Depolama USB HDD Desteği
Optik Sürücü (İsteğe Bağlı) 4K UHD Blu-ray Sürücü