Anasayfa Haber Apple, Google’a Alternatif Arama Motoru Geliştiriyor Olabilir

Apple, Google’a Alternatif Arama Motoru Geliştiriyor Olabilir

Apple Google alternatifi arama moturu

Apple, son paylaşılan raporlara göre, Google alternatifi arama motoru üzerinde çalışıyor olabilir.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde ABD Ticaret Bakanlığı tarafınca açılan davayla beraber Google ile Apple arasındaki anlaşma ortaya çıkmıştı. Bu anlaşma doğrultusundaysa Google’ın, iOS cihazlarda yer alan Safari uygulamasında yerleşik arama motoru olmak için Apple‘a her yıl 8 ila 12 milyar dolar arası bir ücret ödediği gözler önüne serilmişti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından ise iOS 14 üzerinde yapılan bir değişiklik bir süredir devam eden Apple arama motoru iddialarını da yeniden gündeme getirdi.

Apple’a yakın kaynakların elde ettiği bilgilere göre, şirketin iOS 14 sürümde yapılan yerleşik aramalarında kendi bulduğu sonuçları kullanıcılara göstermeye başladığını görmekteyiz.

Apple Google Alternatifi arama motoru
iOS 14 Yerleşik Arama

Apple’ın bu hamlesini değerlendiren uzmanlar ise yaşanan bu gelişmeyi Apple Search adlı arama motoru için atılan ilk önemli adım olarak değerlendiriyor. Tabi, şimdilik Apple cephesinden konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Fakat, Apple’ın bu hamlesinin en büyük nedeni ise kısa bir süre önce ABD Ticaret Bakanlığı tarafınca Google’a açılan rekabet davası olarak gösteriliyor. Bu kısımdaysa Google’ın, Apple ile yapmış olduğu anlaşmanın rekabeti bozduğu ve diğer firmaları geri plana attığı iddia ediliyor.

Oluşan bu olumsuz durumdan dolayı, Apple’ın kendi arama motoru üzerine ağırlık verdiği de yayınlanan raporlara arasında yer alıyor.