Anasayfa Haber Apple Silicon Tabanlı iMac, A14T Çipi İle Gelebilir

Apple Silicon Tabanlı iMac, A14T Çipi İle Gelebilir

iMac A14T

Intel yerine A14T çipi kullanacak iMac için gelecek yıla işaret ediliyor.

Apple Silicon kullanacak olan ilk iMac modelinin gelecek yılın ilk yarısında tanıtılacağı ve masaüstü sınıfı A14T çipi sunacağı ileri sürüldü. Modelde, TSMC’nin 5 nanometre işlemi ile üretilmiş Mt. Jade kod adlı masaüstü işlemcinin ve yine şirketin kendi geliştirdiği Lifuka kod adlı GPU’nun yer alacağı da bilgiler arasında. Bu arada TSMC’nin 5 nm teknolojisini kullanan ilk Apple Silicon işlemci A14X de MacBook için seri üretimde.

A14T çipi, iPad Air 4 ve iPhone 12 serisinde bulunan A14 Bionic gibi TSMC’nin 5 nm mimarisi kullanılarak yapılacağından, etkileyici performans kazanımları bekleyebiliriz. Bu özel çipin kullanılması ile şirketin yakında çıkacak iMac kasasını daha da inceltebileceği de düşünebiliriz. Ek olarak, muhtemelen artık durdurulan 12 inç MacBook modelinde olduğu gibi fansız bir tasarım da benimsenebilir.

Yeni A14T çipin hangi iMac modeline uygulanacağı da merak konusu. Ayrıca Apple çevrimiçi mağazasında Intel tabanlı 27 inç ve 21.5 inç iMac modelleri satılmaya devam ediyor.