Anasayfa Makale Öğrenciler İçin Monster’ın En İyi Fiyat/Performans Dizüstü Seçenekleri Neler?

Öğrenciler İçin Monster’ın En İyi Fiyat/Performans Dizüstü Seçenekleri Neler?

Monster Notebook

Bu makalemizde, Monster markasının öğrenciler için sunduğu en uygun laptop modellerine ve bu modellerin sunduğu gelişmiş teknolojilere bakıyoruz.

Monster Notebook, NVIDIA’nın en yeni görsel işleme teknolojilerini barındıran RTX ekran kartlı dizüstü bilgisayar seçenekleriyle, iş ve eğitim sektöründe başarılı seçenekler sunuyor. Öğrenciler için fiyat/performans oranını başarılı bir şekilde dengeleyen Monster Notebook’un dizüstü bilgisayar modellerini sıralamadan önce, gelin destekledikleri teknolojilere yakından bakalım.

Ray Tracing Yani Işın İzleme Nedir?

NVIDIA’nın Turing mimarisi ilk olarak Gamescom 2018’de duyurulmuştu. Duyurulmasından bu yana, desteklediği teknolojilerle en popüler ekran kartı platformunu sunan mimari, Ray Tracing teknolojisini evlerimize getirmesiyle, bilgisayar dünyasında bir ilki de yaşattı.

NVIDIA tarafında RTX olarak adlandırılan Ray Tracing teknolojisi, yapay bir aydınlatma kaynağından saçılan ışını simüle edip gerçekçi bir hale getiriyor. Ancak bu işlem oldukça yüksek işlem kapasitesi gerektiriyor. Bu sebeple NVIDIA, ışın izleme işlemlerinin haricen hesaplanabileceği RTX çekirdeklerini kullanıyor.

Yani Ray Tracing kısaca, yapay bir sahnede ışık ve gölgeleri oluşturmanın gelişmiş ve gerçekçi bir yolu. Bu teknoloji, evlerimize girmeden önce, harika film efektlerini geliştirmek için kullanılıyordu. Marvel’ın ilk olarak Iron Man serisinde bu teknolojiyi kullanması ve film efektleri konusunda neredeyse rakipsiz olması, buna güzel bir örnek.

Bugünlerde Ray Tracing teknolojisi, NVIDIA’nın Turing ve devamında Ampere mimarisiyle bilgisayar oyunlarına gelmiş durumda. Bu oyunlardan Battlefield V, Minecraft, Fortnite ve daha fazlasını hemen deneyimlemeniz mümkün.

RTX ON, RTX OFF

Bu teknoloji günümüzde oyun tarafında popüler olsa da, öğrenciler için çok daha fazlasını sunuyor. GeForce RTX ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar, yüksek oyun performansı sağlamanın yanı sıra, işlerini daha hızlı ve daha iyi yapmak isteyen kullanıcılar için yüksek performanslı mobil platformlar olarak karşımıza çıkıyor.

İster grafik ve animasyon tasarlayın, isterseniz yapay bir sahne yaratın, taşınabilir dizüstü bilgisayarlara gelen Ray Tracing teknolojisi, masaüstü RTX ekran kartı modellerini aratmayacak düzeyde ışın izleme performansı sunuyor. Böylelikle öğrenciler ve çalışanlar, nerede olurlarsa olsunlar bu teknolojiye erişebiliyor.

Daha fazlası için: Ray Tracing Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yapay Zeka ile Kalite Kaybı Olmadan Performansı Artırın: NVIDIA DLSS 2.0

NVIDIA DLSS (Derin Öğrenme Süper Örnekleme), kare hızlarını (FPS) artıran ve oyunlarınız için güzel, keskin görüntüler oluşturan yeni ve geliştirilmiş bir derin öğrenme teknolojisidir. Oyunlarda RTX yani ışın izleme ayarlarını ve çözünürlüğünü daha yüksek bir seviyeye çıkardığınızda, olması gerekenden çok daha iyi bir FPS oranı sunar. Bu teknoloji ile görüntü, RTX GPU’larda Tensor adı verilen özel AI işlemciler tarafından işleniyor.

NVIDIA DLSS 2.0
NVIDIA DLSS 2.0 Mimarisi

Bugünlerde DLSS 2.0 sürümüne güncellenen teknoloji, ilk sürümüne göre 2 kat daha hızlı işlem yapabiliyor. Genel olarak bu geliştirmeler ise şu şekilde;

 • Üstün Görüntü Kalitesi – DLSS 2.0, piksellerin yalnızca yarısını işler ve yerel çözünürlükte görüntü kalitesi sunar. Daha net görüntü ayrıntıları ve kareler arasında iyileştirilmiş tutarlılık için yeni geçici geri bildirim tekniklerini kullanır.
 • Tüm GeForce RTX GPU’larda ve Çözünürlüklerde Harika Ölçeklendirme – Yeni ve daha hızlı yapay zeka modeli, Tensor Çekirdeklerini daha verimli kullanarak orijinaline göre 2 kat daha hızlı işlem yapar ve böylece desteklenen GPU’lar, ayarlar ve çözünürlüklerde kare hızlarını iyileştirip kısıtlamaları kaldırır.
 • Tüm Oyunlar İçin Tek Ağ – Orijinal DLSS, her yeni oyunda yapay zekanın eğitilmesini gerektiriyordu. DLSS 2.0, tüm oyunlar genelinde çalışan genel bir yapay zeka ağı sunuyor. Bu da daha hızlı oyun entegrasyonu ve daha fazla DLSS destekli oyun anlamına geliyor.
 • Özelleştirilebilir Seçenekler – DLSS 2.0 kullanıcılara, görüntü oluşturma çözünürlüğünü kontrol eden 3 görüntü kalitesi modu (Kalite, Denge ve Performans) sunuyor. Performans modu şimdi 4 kata kadar süper çözünürlüğe olanak tanıyor. Bu daha fazla kullanıcı seçeneği ve hatta daha yüksek performans artışları anlamına geliyor.

Orijinal hesaplama güçleriyle ortaya çıkan FPS değerini bazı oyunlarda neredeyse 2 katına çıkartan DLSS 2.0 teknolojisi, özellikle dizüstü bilgisayar tercih edecek olan öğrenciler için biçilmiş bir kaftan.

Dizüstü bilgisayarların güç tüketim limitleri bir kısıtlama gibi gözükse de, DLSS 2.0 ile yükselen performans masaüstü bilgisayarların seviyesine gelmekle kalmıyor, rakibi olan GPU’ları geride bırakıyor.

Örneğin NVIDIA RTX 2060 içeren bir dizüstü modelini seçen kullanıcılar, büyük bir fiyat avantajı yakaladığı gibi, GPU potansiyelinin üstünde bir performans alarak, rakip çözümlere göre büyük bir avantaj yakalıyor. Üstelik bunu Ray Tracing ayarlarını açarak elde ediyor.

Aşağıdaki görsel ile, NVIDIA RTX 2060 bir GPU’nun orijinal olarak 1080p’de işlediği Control oyununda, DLSS 2.0 teknolojisi açıkken artan görüntü kalitesine şahit olabilirsiniz;

NVIDIA DLSS 2.0

Öğrencilerin Hayatını Kolaylaştıran Bilgisayarlar: RTX Studio Nedir?

NVIDIA RTX Studio, öğrencilerin yaratıcı çalışmalarını daha kolay ve verimli hale getirmek için NVIDIA teknolojilerini kullanan yazılım ve donanım platformudur. Kısaca, içerik oluşturmayı hızlandıran güçlü GPU’lar, yaratıcı uygulamalar için en iyi uyumluluğu ve performansı sağlayan özel Studio Sürücüler, dünyanın önde gelen donanım üreticilerinin amaca yönelik RTX Studio dizüstü bilgisayarlardan oluşur. 

Daha detaylı anlatmak gerekirse RTX Studio, yüksek performanslı sistemler ile dünyanın en güçlü NVIDIA GeForce ve Quadro RTX GPU’larının yanı sıra, ultra ince profilli dizüstü bilgisayarlara hassas bir şekilde tasarlanmış en iyi renk hassasiyetli ekranları gerektirir. 

RTX Studio’nun getirileri nelerdir?

RTX Studio sertifikalı bilgisayarlar ile kullanılan Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve ve REDCINE-X PRO gibi yazılımlar sayesinde 8K ultra yüksek çözünürlüklü videoları düzenleyip, hızlıca çıktı alabilirsiniz. Eğer fotoğraflarla çalışıyorsanız, Adobe Photoshop ile Content-Aware Fill, Blur Gallery ve Smart Sharpen filtrelerini GPU hızlandırmasıyla çok daha hızlı uygulayabilirsiniz. 

Bununla da kalmayarak, eğer bir grafik tasarım öğrencisiyseniz, Adobe Illustrator’da GPU hızlandırma tekniğiyle, normalden çok daha hızlı çizimler oluşturabilirsiniz. RTX StudioMimari tasarım ve çizim yapan öğrenciler için de, destekli tüm yazılımlarda Ray Tracing kullanılarak oluşturulan sahneler / yapılar yapmak mümkün. Gerçek yansımayı simüle eden Ray Tracing sayesinde, çok daha gerçekçi içerikler üretecek ve işinize odaklanabileceksiniz. 

Çalışma veya ödev hazırlıyor olun, günün sonunda eğlenmek, hatta eğlendirmek amaçlı yayın yapmak istiyorsanız, RTX Studio destekli dizüstü bilgisayarlar yine yanınızda. Hangi yayın platformunda yayın yaptığınız fark etmeksizin, OBS tabanlı yazılımlar veya doğrudan NVIDIA Broadcast ile özel donanım kodlayıcısı sayesinde GPU ve CPU performansı düşmeden yayın yapabilirsiniz. 

NVIDIA RTX GPU’lar içerik oluşturmak için neden tercih edilmeli?
 • Gerçek Zamanlı Işın İzleme – Donanımla hızlandırılmış ışın izleme, çarpıcı görsellerle daha hızlı, daha yüksek kaliteli renderlar sağlar. NVIDIA RTX GPU’lar, ışığın 3D ortamlarda nasıl hareket ettiğinin hesaplamasını hızlandıran RT Çekirdekleri adı verilen özel ışın izleme işlemcileriyle donatılmıştır. Işın izleme, fotogerçekçi dijital varlıklar ve animasyonlar tasarlamanıza olanak tanır.
 • İçerik Oluşturma için Yapay Zeka – Çözünürlük ölçekleme, gürültüden arındırma ve video yeniden zamanlama gibi yapay zeka ile geliştirilmiş yeteneklerle daha hızlı, daha iyi içerik oluşturun. NVIDIA RTX GPU’lar, yapay zekayı hızlandıran işlemciler olan yeni Tensor Çekirdeklerine sahiptir ve yapay zeka ile geliştirilmiş özellikleri önemli ölçüde hızlandırmak için saniyede 500 trilyona kadar tensör işlemi sağlar.
 • Video ve Görüntü İşleme – NVIDIA RTX GPU’lar, önceki nesil GPU’lara göre H.264 ve H.265 kodlama hızını %25’e kadar artıran gelişmiş bir video kodlayıcı içerir. Bu, içerik oluşturucular için daha yüksek kaliteli canlı akışlar ve daha hızlı video oluşturma anlamına gelir. NVIDIA RTX GPU’larda 4.608 adede kadar CUDA Çekirdeği ile Adobe Premiere Pro, Photoshop ve diğer yaratıcı uygulamalarda renk düzeltme, keskinleştirme ve örnekleme gibi GPU hızlandırmalı görüntü işleme efektleri her zamankinden daha hızlı çalışacak.

Monster Notebook, bu teknolojileri barındıran cihazları ile öğrencilere hitap etmeyi başarıyor. Peki, bütçeniz dahilinde hangi modelleri tercih edebilirsiniz? Gelin birlikte bakalım.

Hangi Monster Notebook’u tercih etmelisiniz?

Monster Abra A5 V15.8 15.6″

Monster Abra A5 V15.8
Monster Abra A5 V15.8
 • 4GB GDDR6 GeForce GTX1650 Ti
 • Intel i7-10750H 2.60 GHz Turbo Boost ile 5.0 GHz
 • 15.6″ FHD 1920×1080 120Hz IPS Mat LED Ekran
 • 8GB (1x8GB) DDR4 2933MHz RAM
 • 250GB WD BLUE SN550 M.2 SSD
 • FreeDos (Windows işletim sistemi ayrıca yüklenmelidir)
 • 3 Adet Disk Desteği (2x M.2 SSD ve 1x 2.5″ Disk)
 • RGB Tek Bölge Aydınlatmalı Klavye
 • 25.8mm Kalınlık
 • 2.1 Kg Ağırlık
 • Monster Sırt Çantası Hediye

Cihaz Hakkında Bilgiler

 • GeForce® GTX 1650 Ti, ödüllü NVIDIA TuringTM mimarisinin devrim niteliğindeki grafik performansı ile oluşturuldu.
 • Son nesil (10.nesil) Intel işlemci kullanılıyor.
 • Ses sistemi yenilendi. Cihazda THX Ses sistemi bulunmakta.
 • 2.1 KG ağırlığıyla taşınabilir, mobil bir cihaz.
 • Oyunlar dışında cihaz, render almak, 3D modelleme ve performans gerektirecek diğer işlemler için de fazlasıyla tercih ediliyor.
 • FHD 120 Hz LED ekranı bulunuyor

Satın almak için: Monster Abra A5 V15.8 15.6″

Monster Tulpar T7 V20.2 17.3″

Monster Tulpar T7 V20.2
Monster Tulpar T7 V20.2
 • 6GB GDDR6 GeForce RTX 2060 192-Bit Refresh (2020 Sürümü)
 • Intel i7-10750H 2.60GHz Turbo Boost ile 5.0GHz
 • 17.3″ FHD 1920×1080 144Hz IPS Mat LED Ekran
 • 16GB (2x8GB) DDR4 2933MHz RAM
 • 256GB SAMSUNG PM981 M.2 SSD
 • FreeDos (Windows işletim sistemi ayrıca yüklenmelidir)
 • 3 Adet Disk Desteği (2x M.2 SSD VE 1x 2.5″ Disk)
 • RGB Tek Bölge Aydınlatmalı Klavye
 • 30mm Kalınlık
 • 2.5 Kg Ağırlık
 • Monster Sırt Çantası Hediye

Cihaz Hakkında Bilgiler

 • GeForce RTX grafik kartları ile önceki neslin 6 katına kadar daha hızlı bir performans sağlayıp yapay zeka teknolojilerinden yaralanabilirsiniz.
 • Ray Tracing teknolojisi sayesinde Cyberpunk 2077, Watch Dogs Legion, Call of Duty Black Ops Cold War gibi yakında piyasaya sürülecek oyunlarda ışın izleme destekli ultra gerçekçi grafikleri tecrübe edin.
 • NVIDIA DLSS 2.0 sayesinde RTX ekran kartlarında yer alan tensör çekirdekleri sayesinde yapay zeka algoritmasını kullanarak tek tuşla performansınızı 1.7 kata kadar arttırın.
 • Son nesil (10.nesil) Intel işlemci kullanılıyor.
 • Ses sistemi yenilendi. Cihazda THX Ses sistemi bulunmakta.
 • 2,5 KG ağırlığıyla taşınabilir, mobil bir cihaz.
 • Oyunlar dışında cihaz render almak, 3d modelleme ve performans gerektirecek diğer işlemler için de fazlasıyla tercih ediliyor.
 • FHD 144 Hz LED ekranı bulunuyor

Satın almak için: Monster Tulpar T7 V20.2 17.3″

Monster Tulpar T7 V21.2.1 17,3″

Monster Tulpar T7 V21.2.1
Monster Tulpar T7 V21.2.1
 • 8GB GDDR6 Nvidia RTX2070 256-Bit Refresh (2020 Sürümü) 
 • Intel i7-10875H 2.30GHz Turbo Boost ile 5.1GHz 
 • 17.3″ FHD 1920×1080 144Hz IPS Mat LED Ekran 
 • 16GB (2x8GB) DDR4 2933MHz RAM
 • 500GB M.2 SSD 
 • Windows 10 Home SL 
 • 2 Adet Disk Desteği (2x M.2 SSD) 
 • RGB 4 Bölge Aydınlatmalı Klavye 
 • 18.9mm Kalınlık 
 • 2.1 Kg Ağırlık 
 • Monster Sırt Çantası Hediye

Cihaz Hakkında Bilgiler 

 • GeForce RTX grafik kartları ile önceki neslin 6 katına kadar daha hızlı bir performans sağlayıp yapay zeka teknolojilerinden yaralanabilirsiniz. 
 • Ray Tracing teknolojisi sayesinde Cyberpunk 2077, Watch Dogs Legion, Call of Duty Black Ops Cold War gibi yakında piyasaya sürülecek oyunlarda ışın izleme destekli ultra gerçekçi grafikleri tecrübe edin. 
 • NVIDIA DLSS 2.0 sayesinde RTX ekran kartlarında yer alan tensör çekirdekleri sayesinde yapay zeka algoritmasını kullanarak tek tuşla performansınızı 1.7 kata kadar arttırın. 
 • Ürünün termal yapısı yenilendi. 10.nesil işlemcili bu ürün sıvı metal termal macun kullanıyor. 
 • Ses sistemi yenilendi. Cihazda THX Ses sistemi bulunmakta.
 • 2,1 KG ağırlığıyla taşınabilir, mobil bir cihaz.
 • Oyunlar dışında cihaz render almak, 3D modelleme ve performans gerektirecek diğer işlemler için de fazlasıyla tercih ediliyor. 
 • FHD 144 Hz LED ekranı bulunuyor.

Satın almak için: Monster Tulpar T7 V21.2.1 17,3″

Monster Semruk S7 V7.1 17.3″ Oyun Bilgisayarı

Monster Semruk S7 V7.1
Monster Semruk S7 V7.1
 • 8GB GDDR6 Nvidia RTX2070 SUPER 256 Bit 
 • Intel i7-10700K 3.80GHz Turbo Boost ile 5.1GHz 
 • 17,3″ FHD 1920×1080 240Hz Mat LED Ekran 
 • 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz RAM
 • 500GB M.2 SSD 
 • Windows 10 Pro 
 • 4 Adet Disk Desteği (4x M.2 SSD) 
 • RGB Klavye 
 • 43.5mm Kalınlık 
 • 3.8 Kg Ağırlık 
 • Monster Gaming Sırt Çantası Hediye

Cihaz Hakkında Bilgiler

 • GeForce RTX grafik kartları ile önceki neslin 6 katına kadar daha hızlı bir performans sağlayıp yapay zeka teknolojilerinden yaralanabilirsiniz. 
 • GeForce® RTX 2070 SUPER™, oyundaki üstünlüğünüzü göstermeyi sağlamak için fazla çekirdek sayısı, yüksek saat hızları ve hızlı bellek sunar. 
 • Ray Tracing teknolojisi sayesinde Cyberpunk 2077, Watch Dogs Legion, Call of Duty Black Ops Cold War gibi yakında piyasaya sürülecek oyunlarda ışın izleme destekli ultra gerçekçi grafikleri tecrübe edin. 
 • NVIDIA DLSS 2.0 sayesinde RTX ekran kartlarında yer alan tensör çekirdekleri sayesinde yapay zeka algoritmasını kullanarak tek tuşla performansınızı 1.7 kata kadar arttırın. 
 • Cihazda 10. nesil K serisi masaüstü işlemci bulunuyor. 
 • NVIDIA DLSS 2.0 yapay zeka desteği ile görüntüleri oluşturma ve işlemede yüksek performans sağlıyor. 
 • Sound Blaster Atlas ile 3D ses teknolojisi, dahili 2 hoparlör ve dahili 1 subwoofer ile yüksek kalite deneyimi mevcut. 
 • 3.8 KG ağırlık. 
 • Oyunlar dışında cihaz render almak, 3D modelleme ve performans gerektirecek diğer işlemler için de fazlasıyla tercih ediliyor. 
 • FHD 240 Hz ekranı bulunuyor.

Satın almak için: Monster Semruk S7 V7.1 17.3″ Oyun Bilgisayarı

Monster Semruk S7 V7.2 17.3″ Oyun Bilgisayarı

Monster Semruk S7 V7.2
Monster Semruk S7 V7.2
 • 8GB GDDR6 Nvidia RTX2080 SUPER 256 Bit 
 • Intel i7-10700K 3.80GHz Turbo Boost ile 5.1GHz 
 • 17,3″ FHD 1920×1080 240Hz Mat LED Ekran 
 • 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz RAM
 • 500GB M.2 SSD 
 • Windows 10 Pro 
 • 4 Adet Disk Desteği (4x M.2 SSD) 
 • RGB Klavye 
 • 43.5mm Kalınlık 
 • 3.8 Kg Ağırlık 
 • Monster Gaming Sırt Çantası Hediye

Cihaz Hakkında Bilgiler

 • GeForce RTX grafik kartları ile önceki neslin 6 katına kadar daha hızlı bir performans sağlayıp yapay zeka teknolojilerinden yaralanabilirsiniz. 
 • GeForce® RTX 2080 SUPER™ ile dizüstü bilgisayarlarda sahip olabileceğiniz en güçlü ekran kartı ile en üst seviye performansı elde edin. 
 • Ray tracing teknolojisi sayesinde Cyberpunk 2077, Watch Dogs Legion, Call of Duty Black Ops Cold War gibi yakında piyasaya sürülecek oyunlarda ışın izleme destekli ultra gerçekçi grafikleri tecrübe edin. 
 • NVIDIA DLSS 2.0 sayesinde RTX ekran kartlarında yer alan tensör çekirdekleri sayesinde yapay zeka algoritmasını kullanarak tek tuşla performansınızı 1.7 kata kadar arttırın. 
 • Cihazda 10.nesil K serisi masaüstü işlemci bulunuyor. 
 • Sound Blaster Atlas ile 3D ses teknolojisi, dahili 2 hoparlör ve dahili 1 subwoofer ile yüksek kalite deneyimi mevcut. 
 • 3.8 KG ağırlık. 
 • Oyunlar dışında cihaz render almak, 3D modelleme ve performans gerektirecek diğer işlemler için de fazlasıyla tercih ediliyor.
 • FHD 240 Hz ekranı bulunuyor.

Satın almak için: Monster Semruk S7 V7.2 17.3″ Oyun Bilgisayarı

NVIDIA GeForce ekran kartlı diğer Monster Notebook dizüstü modellerine buradan erişebilirsiniz.

Advertoryal