Anasayfa Haber Samsung, Huawei’ye Ekran Tedariği İçin Onay Aldı

Samsung, Huawei’ye Ekran Tedariği İçin Onay Aldı

Huawei Mate 40 Pro özellikleri

Samsung, Huawei’ye ekran panelleri tedarik etmek için ABD hükümetinden onay aldı.

Samsung Display, Çinli şirkete akıllı telefon OLED (AMOLED) panelleri tedarik edebilmek için ABD hükümetinden gerekli onayı aldı. ABD hükümeti, ABD teknolojisini kullanan herhangi bir şirketin Huawei’ye bileşen tedarik etmesini yasaklamıştı. Samsung Display, Huawei’ye ekran panelleri tedarik etmek için ABD Ticaret Bakanlığı’na lisans başvurusunda bulundu. ABD hükümetinden lisans onayının çıkmasıyla beraber Samsung Display, Huawei için ekran panelleri tedarik etmek için tüm engelleri ortadan kaldırmış oldu.

Ayrıca Samsung Display, Huawei’ye herhangi bir bileşeni tedarik etmek için ABD Ticaret Bakanlığı’ndan onay alan ilk Güney Koreli şirket oldu. Samsung Display’in yanında, LG Display, SK Hynix ve Samsung Electronics de Huawei’ye bileşen tedarik etmek için ABD Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştu. Başvuru henüz olumlu ya da olumsuz bir cevap almadı. Önümüzdeki günlerde diğer şirketlerin de başvurularının ABD hükümeti tarafından değerlendirilerek sonuca bağlanması bekleniyor.

Yonhap’ın endüstri üyelerine atıfta bulunan raporu, ekran panelinin yarı iletkenlere kıyasla nispeten daha az hassas ürünler olduğu için, ABD hükümetinin Samsung Display’e lisans vermiş olabileceğini iddia ediyor. Huawei, Çinli ekran üreticisi BOE’nin OLED panellerini şimdiden güvence altına almış gözüküyor. Çünkü Huawei’nin gelecekteki akıllı telefonları için diğer önemli bileşenlerin istikrarlı bir akışını sağlayana kadar Samsung’tan ekran paneli tedarikini artırması beklenmiyor.

Son olarak, Samsung Display’in yanında Intel ve AMD’nin işlemcilerini Huawei’ye tedarik etmek için (dizüstü bilgisayarlarda kullanma amaçlı) ABD hükümetinden gerekli lisansı aldığını belirtelim.