Anasayfa Haber Bülten Intel, 11. Nesil Rocket Lake-S İşlemcilerin Detaylarını Açıkladı

Intel, 11. Nesil Rocket Lake-S İşlemcilerin Detaylarını Açıkladı

Intel İşlemci

Intel bu senenin başlarında, Intel Core i9-10900K’nin başı çektiği 10. Nesil Intel® Core™ S-serisi işlemcilerle masaüstü bilgisayarların performansı daha üstün hale getirdi. 2021’in ilk çeyreğinde, 11. Nesil Intel Core S- serisi masaüstü işlemciler (kod adı Rocket Lake-S) bilgisayar oyunu tutkunlarına ve PC meraklılarına daha da fazla performans sunacak.

Masaüstü performansına yönelik olarak akıllı şekilde tasarlanan Rocket Lake, mikromimarideki değişikliklerden ve IPC’lerdeki (endüstriyel PC) gelişmelerden yararlanarak her yeni nesilde daha fazla ham performans sunacak.

Rocket Lake, donanım ve yazılım verimliliğinde dönüşüm yaratmak ve performansı artırmak için tasarlanmış Cypress Cove adında yeni bir masaüstü mimarisi sunacak. Rocket Lake, IPC performansında yüzde bazında çift haneli artışın (nesilden nesile) görülmesini sağlayacak ve Intel® Xe Graphics mimarisine sahip geliştirilmiş Intel® UHD™ grafikleri sunacak.

Oyunlar ve uygulamaların birçoğu yüksek resim karesi hızı ve daha düşük gecikme süreleri için yüksek frekanslı çekirdeklere bel bağlamaya devam ediyor. Intel, IPC’deki kazanımlar ve oyun ve çoğul görevler için gereken frekanslarla performansta sınırları zorlamaya devam ediyor.

Harika Oyun Deneyimi için Optimize Edildi, Rocket Lake’le sunulan bazı yeni özellikler;

 • Ice Lake Intel Core mimarisi ve Tiger Lake grafik mimarisi içeren yeni Cypress Cove
  mimarisi.
 • IPC performansında yüzde bazında çift haneli artış.
 • Nesilden nesile daha fazla performans.
 • Konfigürasyonda daha fazla esneklik için 20 adede kadar CPU PCIe 4.0 şeritleri.
 • Intel X e Graphics mimarisine sahip gelişmiş Intel UHD grafikleri.
 • En yeni kodlayıcı ve kod çözücüler için daha üstün video kod çevrimi ve donanım
  hızlandırma sunan Intel® Quick Sync Video.
 • Daha esnek performans uyumlama için yeni hız aşırtma özellikleri.
 • Intel’in derin öğrenme çözümü Intel® Deep Learning Boost ve VNNI desteği​.
2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.