Anasayfa Haber En Popüler Programlama Dilleri Belli Oldu: JavaScript İlk Sırada

En Popüler Programlama Dilleri Belli Oldu: JavaScript İlk Sırada

En Popüler Programlama Dilleri

En popüler programlama dillerinin seçildiği geliştirici anketlerine göre ilk üç sırayı JavaScript, Python ve Java dilleri kaplıyor.

159 ülkedeki geliştiricilerin 17.000’den fazla yanıtını içeren bir anketin sonuçlarına göre JavaScript, geliştiriciler arasında en popüler programlama dili olmaya devam ediyor. Öte yandan Python, artan popülaritesi ile birlikte 2020 3. çeyreğinde ikinci sırayı aldı. Üçüncü popüler dil ise Java oldu.

Tüm veriler analist firma SlashData’nın son geliştirici anketi aracılığıyla geliyor. JavaScript bir kez daha ilk sırada yerini alırken 12.4 milyon aktif yazılım geliştiricisine sahip. Bu da 2017 yılının ortalarından bu yana yaklaşık 5 milyon kullanıcı artışı demek.

En Popüler Programlama Dilleri

Python’ın ikinci sırada olduğunu söylemiştik ve 9 milyon aktif geliştiriciye sahip. Ancak son zamanlarda bu dile ekstra bir yönelme var. Phython, çoğunlukla makine öğrenimi ve veri bilimi alanındaki gereksinimler nedeniyle geçen yıl yaklaşık 2.2 milyon geliştirici kazandı.

Üçüncü sırada yer alan Java’nın ise 7.2 milyon aktif geliştiriciye sahip olduğu söyleniyor. Java’nın rakamları son altı ayda artmamış olsa da, 2017 ortasından bu yana 1.6 milyonluk bir büyüme söz konusu.

En Popüler Programlama Dilleri

Sıradaki programlama dilleri birbirine oldukça yakın rakamlara sahip: C/C++ 6.3 milyon, PHP 6.1 milyon ve C # 6.0 milyon. Yeni bir rapora göre C#, oyun ve AR/VR geliştirici ekosistemindeki hakimiyetini sürdürüyor. Ancak ancak masaüstü tarafındaki üstünlüğünü kaybediyor gibi görünüyor.

Listenin geri kalanında ise Android Kotlin ve Apple Swift gibi uygulama geliştirme dilleri var. Son olarak Go, Ruby, Objective C, Rust ve Lua gibi diller ise daha küçük bir geliştirici tabanına hitap ediyor.