Anasayfa Haber Samsung, 5nm Üretimini Temel Alan Yongaları Göndermeye Başladı

Samsung, 5nm Üretimini Temel Alan Yongaları Göndermeye Başladı

yonga

Samsung’un güncel 5nm (5LPE) üretimi, Snapdragon 875 5G gibi farklı mobil platformlara güç verecek.

Samsung, üçüncü çeyrek kazanç raporunun bir parçası dahilinde dökümhaneleri ve üretim geliştirme süreçleri hakkında bazı güncel bilgiler verdi. Buna göre Samsung Foundry, finansal açıdan en başarılı üçüncü çeyreğini geride bıraktı ve 5LPE (5nm Low Power Early) kullanılarak üretilen mobil SoC’lerin (system on chip) sevkiyatına başlamış durumda.

Daha öncesinde Samsung’un 5nm üretiminde verimlilik sorunlarıyla baş başa kaldığı söyleniyordu. Şimdi ise görünüşe göre tüm sorunlar aşılmış ve ilk çipler müşterilere gönderiliyor. Yarı iletken devinin hatta Qualcomm Snapdragon 875 5G SoC‘lerin tek üreticisi olacağını not düşelim.

Güney Koreli şirketin yeni 5nm üretimi, 7nm’ye göre aynı güç ve alanda %10’luk bir performans iyileştirmesi sunuyor. Başka bir deyişle aynı işlemci saat hızlarında ve tasarımında %20’lik bir güç verimliliği getiriyor.

Samsung, transistör yoğunluğu açısından önceki üretime göre 1.33 kat artış sağladığını da ekliyor. 5LPE nodu, Extreme Ultra Viyole (EUV) metodolojisi kullanılarak üretilirken bazı geliştirmeler de aldı. Yani bu üretimin tasarım kuralları, 7nm LLP üretimininkiyle örtüşüyor. Özetle 5LPE, tamamen yeni bir süreç değil ve aksine bir iyileştirme olarak nitelendirilebilir.

Samsung’un yeni üretim teknolojisi, Qualcomm Snapdragon 875 gibi yeni nesil SoC’leri kalbinde barındıran akıllı telefonlara güç verecek.