Anasayfa Haber Windows 10 20H2 ve 2004 Sürümlerinde Thunderbolt Sorunu Doğrulandı

Windows 10 20H2 ve 2004 Sürümlerinde Thunderbolt Sorunu Doğrulandı

Windows 10 20H2 ve 2004 Thunderbolt

Intel’in Thunderbolt arayüzü ve Windows 10’un son iki sürümü arasında uyumluluk sorunları yaşanıyor. Nihayetinde ise mavi ekran hataları ortaya çıkabiliyor.

Microsoft, Windows 10 için yeni güncellemeler yayınladığında kullanıcılar donanımsal sürücüler açısından uyumluluk sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Bu kez sorun Thunderbolt tarafında ortaya çıktı. Etkilenen sürümler ise Windows 10 2004 ve 20H2 oldu.

Intel ve Microsoft, Windows 10’un bu iki sürümüyle ilgili bir uyumluluk sorununun Thunderbolt aracılığıyla harici bir NVMe SSD takarken mavi ekran hatasına neden olduğunu fark etti.

Microsoft bu konuda kullanıcılarına uyarıda bulundu ve böyle bir hata mesajı alabileceğinizi belirtelim: “DRIVER_VERIFIER_DMA_VIOLATION (e6) Doğrulanan bir sürücü tarafından geçersiz bir DMA işlemi denendi.”

Bu arada DMA (Direct Access Memory), Thunderbolt portu kullanıldığında ve bir aygıtın işlemciyi kullanmadan bellekten veri aktarmasına izin veren “Doğrudan Bellek Erişimi” anlamına geliyor.

Ek olarak bu sorunlarla karşılaşma potansiyeli olan cihazlarda güncellemelerin beklemeye alındığını da hatırlatalım. Microsoft ve Intel bu konuda çalışmalarını sürdürürken yeni bir sürümde düzeltme uygulanması bekleniyor.