Anasayfa Haber Apple M1 İşlemcili Mac Mini Duyuruldu! İşte Özellikleri

Apple M1 İşlemcili Mac Mini Duyuruldu! İşte Özellikleri

Apple M1 işlemcili Mac Mini özellikleri

Bir süredir devam eden sızıntıların ardından Apple M1 işlemcili Mac Mini duyuruldu.

10 Kasım günü düzenlenen etkinlikle beraber Apple M1 işlemcisini ve M1 işlemcili MacBook Air modelini duyuran Apple, aynı zamanda yeni Mac Mini modelini de duyurdu. Peki, Apple M1 işlemcili Mac Mini özellikleri ile kullanıcılara neler sunuyor? İşte karşınızda yeni Mac Mini fiyatı ve özellikleri!

Apple M1 İşlemcili Mac Mini Özellikleri İle Neler Sunuyor?

Apple, düzenlemiş olduğu “One More Thing” etkinliği kapsamında uzunca süredir beklenen Apple işlemcili ürünlerini duyurdu. Bu kısımdaysa karşımıza ilk önce yeni Apple MacBook Air ile çıkan firma, daha sonrasındaysa yeni Mac Mini modelini tanıttı.

Bildiğiniz üzere Apple, en son 2018 yılında yeni bir Mac Mini modelini duyurmuştu. Bu yıl ise Apple işlemcili Mac Mini ile seriyi güncelleyen teknoloji devi, aynı zamanda bu modelin 2018 yılında tanıtılan modelden 100 dolar daha ucuz olduğunu söyledi.

699 dolardan başlayan etiket fiyatıyla karşımıza çıkacağı netlik kazanan yeni nesil model, 5 nm işlemcisiyle de oldukça dikkat çekmeyi başarıyor.

Apple M1 işlemcili Mac Mini fiyatı ve özellikleri

Bu kısımdaysa Apple yetkilileri tarafından paylaşılan bilgilere göre yeni Mac Mini modelinin, M1 çipi sayesinde yüzde 60 daha verimli olduğunu görmekteyiz. Bununla beraber 16 GB RAM‘a ve 2 TB’a kadar artırılabilen SSD seçeneğiyle beraber gelen yeni Mac Mini’nin, selefine kıyasla 3  kat daha hızlı bir CPU‘ya ve 6 kat daha hızlı işlem yapabilen bir GPU birimine de sahip olduğu belirtiliyor.

Gelişmiş M1 işlemcisiyle ve kompakt tasarımıyla ön plana çıkan yeni model, önceki nesle kıyasla 15 kata kadar daha hızlı yapay öğrenme performansına da ev sahipliği yapıyor.

Aynı zamanda söz konusu model HDMI 2.0 girişini, 3.5 mm kulaklık girişini, USB A girişini ve Thunderbolt/ USB 4 desteğini de bünyesinde bulunduruyor. Bunun yanı sıra Wi-Fi 6′yı da destekleyen model, 6K harici bir ekran ile de kullanılabiliyor.

mac mini apple m1

Yeni Mac Mini Fiyatı

Tüm bunların haricinde yeni Mac Mini fiyatı da etkinlikten sonra resmi olarak duyuruldu. Bu kısımdaysa 8 GB RAM‘a ve 256 GB’lık SSD‘ye sahip olan modelin 7.899 TL, 512 GB SSD‘ye sahip olan modelin 10.099 TL, 16 GB RAM‘a ve 2 TB SSD‘li modelin ise fiyatının 18.899 TL olduğu açıklandı.

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.