Anasayfa Haber Çin, 6G İnternet İçin Test Uydusu Fırlattı

Çin, 6G İnternet İçin Test Uydusu Fırlattı

Çin 6G internet

Çin, 6G internet için uzaya test uydusu gönderdiğini duyurdu.

5G internet henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başlarken, Çin 6G internet için önemli bir hamleye imza attı. Bu doğrultudaysa Çin, 6G internet bağlantısı için uzaya test uydusunu fırlattı.

Tek bir roketle uzaya gönderilen 13 uydudan biri olan 6G deneme uydusuyla beraber Çin, uzayda yüksek frekanslı terahertz spektrumu kullanarak neler yapabileceğini test edecek. Böylelikle terahertz bandının veri aktarımındaki performansını da test edecek olan ülke, ayrıca bu teknolojinin de kapasitesini gözler önüne serecek.

Tianyan 05 olarak adlandırılan bu uydunun bazı işlevselleri de kamuoyu ile paylaşıldı. Çin medyası tarafından servis edilen bilgilere göre bu uydunun aynı zamanda orman yangınlarını, afet durumlarını, tarım ve hayvancılık faaliyetlerini, ormancılık ve su kaynaklarını, altyapıları, inşaat halindeki binaları geliştirilen özel optik algıma sistemiyle anlık olarak takip edilebileceğini de görmekteyiz. Bu da Dünya’nın uzaydan anlık olarak daha rahat bir şekilde takip edilebileceği anlamına geliyor.

Şimdilik, 6G çalışmaları hakkında çok detaylı bir açıklamanın yapılmadığını da belirtmekte yarar var. Fakat AsiaTimes‘ın haberinde 6G’nin daha düşük güç çıkışıyla uzak mesafede kesintisiz iletişimi sağlayarak, 5G’den 100 kat hızlı olacağına da özellikle dikkat çekiliyor.