Anasayfa Haber Honda, 3. Seviye Otonom Sürüşlü İlk Otomobilleri Üretmek İstiyor

Honda, 3. Seviye Otonom Sürüşlü İlk Otomobilleri Üretmek İstiyor

Honda Seviye 3 Otonom

Honda, 3. seviye otonom sürüş özelliğine sahip ilk seri üretim aracını yollara çıkartma planları yapıyor.

Honda, seviye 3 otonom sürüş sunan otomobillerin seri üretimi konusunda ilk olmak hedefinde. Autopilot özellikli Tesla elektrikli otomobillerin ise seviye 2 otonom sürüş kullandığını ve kendi kendilerine pek fazla karar veremediklerini belirtelim.

Honda’nın ilk seviye 3 aracı ise Legend adlı sedanın farklı bir sürümü olacak. Araçta Trafik Sıkışıklığı Pilotu denilen bir özellik de yer alacak. Aracın Mart 2021 tarihinden önce piyasaya sürülmesi de hedefler arasında.

Bu başarının Japon hükümeti Trafik Sıkışıklığı Pilotu’na bir güvenlik sertifikası verildikten sonra mümkün olduğu belirtiliyor. Ek olarak Honda, 6 aylık otomatik sürüş verileri kaydı ve bir otomatik sürüş etiketi dahil olmak üzere birçok standardı karşılamak zorunda kaldı.

Bu arada Honda Legend, 3. seviye iddialarını sunan ilk üretim seviyesi otomobil değil. Audi de 2019 A8L‘nin bu otonom sürüş seviyesini destekleyeceğini söylemişti. Öte yandan Audi, ABD’nin federal düzeyden eyalet bazında kurallara geçmesinden sonra bu planlarını rafa kaldırmak zorunda kaldı.

Honda’nın yaklaşımı, caddelere ulaşma anlamında bir ilk olabilir. Seviye 4 ve Seviye 5 sistemlerin gerçekten uygulamalı sürüşü içinse daha oldukça uzun bir yol var.