Anasayfa Haber Ryzen 5 5600X Parçalarına Ayrıldı, Zen 3 Mimarisi Nasıl Görünüyor?

Ryzen 5 5600X Parçalarına Ayrıldı, Zen 3 Mimarisi Nasıl Görünüyor?

Zen 3

İşlemci satın alan kullanıcılar, genelde ürünün kutusunu ve entegre ısı dağıtıcı (IHS) ile birlikte CPU’nun dış bölümünü görüyor. Peki işlemcinin iç bölümü nasıl görünüyor?

AMD’nin yeni Zen 3 işlemcilerinin nasıl göründüğünü merak ediyor musunuz? Fritzchens Fritz isimli bir kullanıcı, yaklaşık 549 dolarını çöpe atmayı göze alarak Ryzen 5 5600X’i parçalarına ayırdı.

Ryzen 5 5600X

Bir Ryzen işlemcinin iç kısmı işte böyle görünüyor. Ayrıntılı görsellere baktığınızda ise sekiz Zen 3 çekirdeğini barındıran CCD (Core Compute Die) ve I/O kalıbını görebilirsiniz. Ryzen 5 5600X 6 çekirdekli bir CPU olduğundan, tek bir CCD kullanılıyor ve 8 çekirdeğin ikisi devre dışı bırakılmış halde geliyor.

Zen 3

Zen 2’de her bir Zen CCD’si iki CCX’den (Çekirdek Kompleksi) oluşuyordu. Zen 3’te ise tam aksine, CCD tek iş parçacığı modunda (1T) veya tek iş parçacığı modunda çalışabilen 8 çekirdek içeren tek bir CCX’den oluşuyor. İşlemci maksimum iki adet CCD içerdiğinden, çekirdek sayısı amiral gemisi Ryzen 9 3950X’de olduğu gibi maksimum 16’ya çıkabiliyor.

Zen 3

Zen 2 ve Zen 3 mimarileri, çok kalıplı (çok yongalı-chiplet) bir sistem üzerinde çalışıyor. Çekirdekler ve önbellek CCD adı verilen bir bölüm içerisinde konumlanırken, I/O ve CCD’ler arasındaki iletişim Infinity Fabric aracılığıyla yönetiliyor.

Zen 3

Çok yongalı tasarım, her bölüm için farklı bir üretim teknolojisinin kullanılmasına izin veriyor ve bu da CPU üretimi açısından daha verimli bir yol. Örneğin çekirdeklerin yer aldığı CCD’ler TSMC’nin 7nm nodunu kullanıyor. I/O birimleri ise GlobalFoundries’in daha eski 12nm üretimi üzerine inşa ediliyor. Doğal olarak bu üretim yaklaşımıyla maliyet daha düşük tutulabiliyor.

Zen 3

AMD Zen 3 Ryzen 5000 Tam CCD Yapısı

Zen 3