Anasayfa Video ViewSonic WoodPad Grafik Tablet Ve TD2455 Dokunmatik Monitör

ViewSonic WoodPad Grafik Tablet Ve TD2455 Dokunmatik Monitör

ViewSonic WoodPad grafik tablet ve TD2455 dokunmatik monitör ikilisinden eğitim ve iş için nasıl fayda sağlanabileceğine bakıyoruz.

Uzaktan ya da evden eğitim konusunda ürün çeşitliliği artıyor. Bu videomuzda özellikle dokunmaya ve kalem ile yazmaya, çizmeye imkan veren ürünleri bir arada nasıl kullanacağımıza bakıyoruz. Yazımızı okur ya da videomuzu izlerken ihtiyaç duyduğunuz ancak standart ürünlerde bulamadığınız bir kullanımı ya da özelliği de keşfedebilirsiniz.

Bu ürünlerden ilki monitörleri ile tanıdığımız ViewSonic markasının standart monitörlerden oldukça farklı yapısı ile dikkatimizi çeken TD2455 dokunmatik monitörü.TD Touch Display yani dokunmatik ekran serisi olarak diğer serilerden ayrılıyor. Eğitim ya da iş amaçlı bir aile.

TD2455 Kendi manyetik ile tutunan Stylus’u ile geliyor. Özel stand ergonomisiyle kolayca üzerine yazıp çizebildiğiniz, sunum yapabildiğiniz bir ekran. Type-C ile laptop bağlantısı gibi güzel özellikler getiriyor.

İkinci ürün ise WoodPad grafik tablet ailesinin 7 ve 10 inç modelleri. WoodPad 7, 7.5″ ve WoodPad 10 ise 10″ bir bambu grafik tablet. Öğretmenler, öğrenciler, grafik tasarımcılar ve dijital sanatlar ile ilgilenenler için tasarlanmış ürünler. Windows ya da Mac işletim sistemli bilgisayarlarda çalışabiliyorlar ve hassas çizim yetenekleri var.

TD2455 Özellikleri

Öncelikle TD2455 ile neler yapabiliriz bunlara bakalım. 24 inç ekran 10 noktalı kapasitif dokunmatik olarak tasarlanmış. PCAP teknolojisi yeni nesil bir dokunmatik deneyimi sunuyor, yani kullanması çok rahat.

Esas beğendiğimiz nokta standının özel ergonomisi oldu. Bu stand ekranı yatık pozisyonda kullanmaya imkan sağlıyor. Çift menteşe ile sağlanan bu hareket imkanı masa üzerinden 60 derecelik bir eğim sunabiliyor. Klasik karşıdan bakılacak şekilde de kullanabiliyorsunuz. Yani otururken normal monitör olarak, ayaktayken de projeksiyon bağlantılı ve sunum üzerinde ekranda çizimlerle anlatım yapabiliyorsunuz.

İsterseniz minik küp şeklindeki kompakt ofis bilgisayarlarını da standın arka kısmına monte etmeniz mümkün. Bu minimalist kurulum imkanı sağlıyor. Kabloları etrafta çok dolandırmadan doğrudan kısa mesafede bağlayıp toplayabilirsiniz. Ancak şart değil, klasik PC’ler, laptoplar da bağlanabiliyor. Windows PC, Android cihazlar, Chrome ve Linux bilgisayarlar hatta Raspberry Pi bile bağlayabilir ve dokunmatik ekranı kullanabilirsiniz.

Burada Type-C bağlantısının gücü ortaya çıkıyor. Özellikle yeni nesil laptoplar çok kompakt ve uzun pil ömrüne sahip. Ancak port sayıları az ve türleri de değişiyor. Type-C üzerinden güç ve görüntü, veri aktarabilen bağlantıya sahip bir cihazınız varsa tek kablo ile TD2455’e bağlayıp bütün işlevleri kullanabilirsiniz. Bu esnada cihazınız şarj olduğu için de süre endişeniz olmuyor. Yeni gelen ürünlerde kutulara Type-C kablosu da ekleniyor.

Görüntü Çıkışı Sunan Monitör

Çoklu ekranda da MST teknolojisi var. Bu monitörden alacağınız çıkışları PC’de toplam 4, laptoplarda 3 ekran için kullanabilirsiniz. DisplayPort çoklu yayın aktarımı olarak özetlenebilecek teknolojinin adı DisplayPort Multi Stream.

Bu normal monitörlerde olmayan bir özellik. Zira normalde sadece görüntü girişleri bulunur. Oysa burada DP Out yani görüntü çıkışı da mevcut. Bu sayede özellikle çok fazla monitör çıkışı olmayan pek çok cihaza çoklu monitör yeteneği kazandırmış oluyoruz.

TD2455 Fiyatlandırması

Video tarihinde vergiler dahil TD2455 modelinin Türkiye fiyatı 5.123 TL yani 608 USD. Yetenekleri ve IPS panel kullanımı göz önüne alındığında kendi kategorisinde oldukça iyi bir fiyatı var.

WoodPad Özellikleri

WoodPad’lere baktığımızda ilk dikkati çeken şey, plastik yerine bambu malzeme kullanılan yapıları oluyor. Özellikle ahşap ağırlıklı dekorasyon ve tarz sevenler, ahşap/metal minimalist tasarımları tercih edenler için güzel bir malzeme. Materyal konusu dokunma hissiyatı ve estetik zevk için önemli ve kişiden kişiye değişen bir konu olsa da, WoodPad görenin ilgisini çeken bir tasarıma sahip.

Eğitimde ilgi uyandırmak ve sevdirmek de önemli, ancak elbette temel noktamız işlevsellik. Tak ve çalıştır özelliği ile Windows ya da Mac bilgisayarlarda esnek bir kullanımı var. Çantaya hem 7 hem de 10 inçlik modellerini sığdırmak kolay. Tercih sizin taşıma kapasiteniz, bütçeniz ve kullanım alanınıza bağlı. Şahsen daha geniş grafik tabletleri her zaman daha kullanışlı buldum.

WoodPad Fiyatlandırması

Bu videoyu çekerken de 10 inç WoodPad fiyatı 699 TL, 7 inç WoodPad fiyatı 499 TL seviyesindeydi. Yani vergiler dahil fiyatlar 83 ve 59 USD.

Kalem Özellikleri

Elektromanyetik rezonans ile çalışan kalemler dolgun tasarıma sahip. Tutuş ergonomisi iyi ve yan tutarak da çalışmak mümkün. Pil bitmiyor zira pilli ya da şarjlı değil. 5080 LPI çözünürlük, 4096 PPL basınç seviyesi, 250 PPS okuma hızı, 0.25 mm akıcılık ile oldukça hassas ve hızlı. Kalemi 150.000 dokunuş dayanıklılıkta ve kutu içerisinden 3 ekstra kalem ucu ve değiştirmek için gerekli olan cımbız geliyor.

Photoshop ve Illustrator gibi Adobe yazılımları için gerçekten çok iyi bir grafik tablet. Windows 7 ve üzeri cihazlarda yazılım kurmadan hemen çalışması çok iyi. Bu sayede evdeki bilgisayarda, işte ya da okulda kullanmak mümkün oluyor. Cihazın taşınabilirliği ve esnekliği artıyor.

Sonuç Değerlendirmesi

Sonuç itibariyle bu cihazlar eğitime farklı bir dokunuş getiriyor diyebiliriz. Üretkenlik, öğrenim ve verimlilik açısından ViewSonic’in bu ürünleri Türkiye’de de satışa sunması ürün gamını genişletirken, pazarda bu alanda da rekabeti artırıyor. Bu açıdan kullanıcının yararına bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

ViewSonic TD2455 hakkında daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

ViewSonic WoodPad Grafik Tablet güncel fiyatı için burayı ziyaret edebilirsiniz.

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. dramatoryum@Twitter