Anasayfa Haber Apple’dan Dünya Diyabet Günü’ne Özel Sağlıklı Yaşam Tavsiyeleri

Apple’dan Dünya Diyabet Günü’ne Özel Sağlıklı Yaşam Tavsiyeleri

Apple, Dünya Diyabet Günü kapsamında kullanıcılar için sağlıklı yaşam tavsiyelerinde bulundu.

Diyabet, halk arasındaki bilinen adıyla “Şeker Hastalığı”, çağımızın en büyük sağlık sorunları arasında yer alıyor. Apple, Dünya Diyabet Günü kapsamında her yaş grubunu tehdit eden diyabet riskini en aza indirmek adına Apple Watch ve Apple Sağlık uygulamaları ile sağlıklı yaşamın ipuçlarını kullanıcılarla paylaştı.

Gelişen teknolojiyle beraber artık akıllı saatlerde günlük hayatımızın bir parçası haline gelmeye başladı. Bu akıllı saatlerden biri ise Apple Watch olarak karşımıza çıkıyor. Günlük hayatımızdaki rutinleri takip etmemize olanak sağlayan Apple’ın akıllı saati, aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzını ve davranış biçimlerini belirlememize de yardımcı oluyor.

Bu konuda özellikle bünyesinde bulundurduğu Fitness uygulaması ile alışkanlıklarımızı ve sağlık verilerimizi takip eden akıllı saatin, tabiri caizse kişisel bir koç gibi çalıştığını da söyleyebiliriz.

Sağlıklı yaşam konusuna sürekli olarak düzenlemiş olduğu etkinliklerde de özellikle vurgu yapan Apple, bugün ise 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında kullanıcılarına bazı tavsiyelerde bulundu. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan sizleri Apple’ın Dünya Diyabet Günü kapsamında vermiş olduğu tavsiyelerle baş başa bırakalım.

Apple Dünya Diyabet Günü

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Hareketli Olun

Günde 30 dakika tempolu aktivite yapmak kardiyovasküler hastalıklar, inme, diyabet ve istenmeyen kilo riskini en aza indiriyor. Aynı zamanda uykuyu ve ruh halini iyileştiriyor, stresi azaltıyor. Uzun süre oturmak ise 2. tip diyabet riskini artırabiliyor. Daha aktif olmak, glikoz seviyelerinin ve diğer risk faktörlerinin kontrol edilmesine yardımcı olabiliyor.

Apple Watch’un hareket halkaları hem farkındalığınızı artırıp hem de daha sağlıklı bir gün geçirmeniz konusunda sizin en iyi takipçiniz oluyor. Aktivite halkalarını tamamlayarak daha sağlıklı bir gün geçirmek o kadar basit ve eğlenceli bir hale geliyor ki, bunu en sevdiğiniz alışkanlıklarınız içine kolaylıkla alıyorsunuz.

Böylece kullanıcıları hareket etmesi konusunda sürekli olarak tetikleyen akıllı saat, aynı zamanda aktivite anında yakmış olduğunuz aktif kalori miktarını da anlık olarak takip edebiliyor.

Apple Dünya Diyabet Günü

Gün İçerisinde 12 Farklı Saatte En Az 1 Dakikalığına Ayağa Kalkın

Uzun süre oturmak sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu nedenle Apple Watch, Duruş hedefinize ulaşmak için kaydettiğiniz ilerlemeyi takip ediyor ve gün boyunca sizi ayağa kalkmaya teşvik ediyor. Daha az oturmak kan basıncının düşmesine, enerjinin yükselmesine ve kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasına yardımcı olabiliyor.

Sağlıklı Bir Yaşamın En Önemli Parçası: Uyku

Uyku, sağlıklı bir yaşam için çok kritik bir konu. iOS 14 ile daha da gelişen Sağlık uygulaması, uykunuzu düzene sokmanız için gerekli olan tüm araçları sunuyor. Siz de böylelikle iPhone’unuzda uyku programınızı yönetebiliyor, yatmadan önce yapacaklarınıza ilişkin alışkanlıklar belirleyebiliyor ve uyku hedeflerinize ulaşma konusunda ne kadar istikrarlı olduğunuzu izleyebiliyorsunuz.

Yeni Uyku uygulaması sadece uykunuzu takip etmekle kalmıyor, uyku hedeflerinize ulaşabilmeniz için iPhone’unuzla birlikte çalışarak bir program ve yatma zamanı rutini oluşturmanıza da yardımcı oluyor.

Apple uyku takibi

Apple Watch’taki Uyku uygulaması ile uyku hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan yatma zamanı planları yaratabilirsiniz. Saatinizi uyurken takarsanız Apple Watch uykunuzu takip edebilir. Uyandığınızda, ne kadar uyuduğunuzu öğrenmek ve son 14 güne ait uyku eğiliminizi görmek için Uyku uygulamasını açın.

Yatmadan önce Apple Watch’unuzun şarjı yüzde 30’un altındaysa şarj etmeniz istenir. Sabah ne kadar şarj kaldığını görmek için karşılama mesajına bakmanız yeterli.

Sağlık Uygulaması İle Verilerinizi Takip Edin

Sağlığınızla ilgili ne kadar çok bilirseniz o kadar iyi hissedersiniz. Sağlık uygulaması iPhone’unuzdan, Apple Watch’unuzdan ve kullandığınız diğer üçüncü taraf uygulamalarından gelen sağlık verilerini toplayarak ilerleme durumunuzu tek bir yerde kolayca görebilmenizi sağlıyor. Siz de bu sayede sağlığınızdaki uzun dönemli değişiklikleri izleyebiliyor veya geniş bir yelpazede sunulan birçok sağlık ölçümü için günlük ayrıntıları inceleyebiliyorsunuz.

Apple Sağlık Uygulaması

Sağlık uygulaması iPhone’unuzdan, Apple Watch’unuzdan ve kullandığınız diğer üçüncü taraf uygulamalarından gelen sağlık verilerini toplayarak ilerleme durumunuzu tek bir yerde kolayca görebilmenizi sağlıyor. Siz de bu sayede sağlığınızdaki uzun dönemli değişiklikleri izleyebiliyor veya geniş bir yelpazede sunulan birçok sağlık ölçümü için günlük ayrıntıları inceleyebiliyorsunuz.

Tüm bunların haricinde App Store üzerinden rahatlıkla indirebileceğiniz Türkçe dil desteğine sahip olan mySugr’ın yanı sıra, Diabetes Tracker by MyNetDiary, Diabetes: M, Sugar Sense Diabetes ve One Drop Diabetes Management uygulamalarından da kan şekerinizi takip edebilir, insülin miktarı ve aktivite düzeyi gibi verilerine ulaşabilirsiniz.