Anasayfa Haber M1 Tabanlı Mac’ler, Tüm iPhone Uygulamalarına Doğrudan Uyum Sağlamayacak

M1 Tabanlı Mac’ler, Tüm iPhone Uygulamalarına Doğrudan Uyum Sağlamayacak

Apple M1 Mac iPhone

iOS platformundaki uygulamaların bir bölümü, Apple M1 işlemcili Mac’ler ile tam uyumlu değil. Bu süreçte geliştiricilerin uygulamalarını optimize etmeleri gerekecek.

Apple, kalbinde yeni ARM tabanlı M1 SoC‘leri taşıyan MacBook Pro, MacBook Air ve Mac Mini modellerini tanıtmıştı. Öyle ki bu süreçte yazılımsal açıdan artı ve eksiler var. Zira iOS uygulamalarının uyumlu olması iyi bir haberken, x86 destekli bazı uygulamalar Rosetta 2 isimli bir ara yazılım sayesinde çalışacak.

Yeni mimari ile birlikte artık iOS uygulamaları doğrudan macOS’ta çalışabilecek. Ancak bu süreç tamamen pürüzsüz değil ve bazı sorunların yaşanması olası görünüyor.

Apple, iPhone uygulamalarının büyük çoğunluğunun Big Sur’un yardımıyla M1 Mac’lerde çalışacağını söylemişti. iPhone uygulamaları çoğu zaman otomatik olarak Mac App Store’a dahil olacak. Bunun yanında Google ve Facebook gibi geliştiricilerin bazı yazılımları hariç tutulacak. Şirket ayrıca bazı konuma bağlı uygulamaları da dahil etmeyecek.

Apple M1 Mac iPhone

Tahmin edebileceğiniz gibi bu doğrudan geçiş bazı uygulamalar için küçük uyumluluk sorunları yaratıyor. TrueDepth kamera, ivmeölçerler, dokunmatik ekranla bağlantılı uygulamalar veya hücresel modem gibi iPhone’lara özgü özellikleri kullanan uygulamalar sorun yaratabilir ve çalışmayabilir.

Teknoloji devi, geliştiricilere uygulamayı uyumlu hale getirmek için yazılım kodlarını değiştirmelerini tavsiye ediyor. Eğer bunu yapmazlarsa uygulamanın Mac Store’da yer almaması gerektiğini de özellikle belirtiyorlar.

Bu anlamda uyumsuz yazılımlarla karşılaşabilirsiniz ve bu tür durumlarda sorumluluğun geliştiriciye ait olduğunu belirtelim. Nitekim uyumluluk sorunları yaşanan uygulamalar zamanla güncellemeler alabilir.

Son olarak Apple, Mac Store’da listelenen uygulamalara “iPad için tasarlandı” ve “macOS için kontrol edilmedi” gibi açıklayıcı etiketler dahil edecek. Geliştiriciler ise mobil uygulamalarının sorunsuz çalıştığını teyit ettikten sonra bu uyarının kaldırılmasını talep edebilecek.