Anasayfa Haber macOS Big Sur Güncellemesi, Eski MacBook Pro’ları Kilitledi

macOS Big Sur Güncellemesi, Eski MacBook Pro’ları Kilitledi

macOS Big Sur MacBook Pro

macOS Big Sur sonrasında bazı eski MacBook Pro sahipleri sadece siyah bir ekran ile karşı karşıya kaldı.

Apple tarafından 12 Kasım günü kullanıcılara sunulmaya başlanılan macOS Big Sur güncellemesinin eski MacBoook Pro modellerini kilitleyerek kullanılamaz hale getirdiği ortaya çıktı. Güncellemenin çıktığı gün bile sunucu problemleri sebebiyle dağıtımında sorun çıktığını hatırlatalım.

Reddit platformunda birçok kullanıcıdan yükselen seslere bakılırsa sorun oldukça farklı cihazı etkilemiş durumda. Güncelleme sırasında cihazın sadece siyah ekran gösteren bir hale dönüştüğü ve başka hiçbir şey yapılamadığı belirtiliyor. Maalesef NVRAM, SMC, güvenli mod ve internetten geri yükleme gibi yeniden başlatma kombinasyonlarına erişim de mümkün olmuyor. Kısacası kullanıcılar siyah ekrandan bir türlü kurtulamıyor. Sorunun özellikle de 2013 sonu ve 2014 ortası 13 inç MacBook Pro modellerinde görüldüğü ve Apple desteğine ulaştıklarında cihazlarını servise getirmelerinin söylendiği de bilgiler arasında.

Apple’ın yakın zamanda bunun için bir güncelleme yayınlayacağı kesin ancak sorun tamamen ortadan kalkana kadar macOS Big Sur güncellemesi için özellikle eski modellere sahip olanların acele etmemesi yerinde olacağa benziyor.