Anasayfa Haber Qualcomm, Huawei’ye Çipset Tedariği İçin Lisans Aldı

Qualcomm, Huawei’ye Çipset Tedariği İçin Lisans Aldı

Qualcomm Huawei işlemci

Qualcomm, Huawei’ye yeniden işlemci satabilmek için lisans aldığını duyurdu.

ABD ve Çin arasında yaşanılan ticari gerilimden sonra Google başta olmak üzere birçok firma ile olan iş ortaklığını kaybeden Huawei, yaşanılan bu gerilimden en derinden etkilenen firmalardan biri olmuştu. Tüm bu yaşanılanların ardından bugün ise Qualcomm cephesinden önemli bir açıklama geldi. Bu doğrultudaysa Qualcomm, Huawei ile yeniden iş birlikteliği yapabilmek için lisans aldığını duyurdu.

Konuyla ilgili yayınlanan raporlarda ise Qualcomm’un almış olduğu lisansta bazı kısıtlamaların da olduğunu görmekteyiz. Ancak tam olarak bu lisansın detayları henüz bilinmiyor.

Paylaşılan raporlarda firmanın sadece Huawei’ye 4G destekli işlemcileri satabileceği ifade ediliyor. Bu da Huawei’nin orta segment telefonlarında Snapdragon işlemcilerine yer verebileceği anlamına geliyor. Yine aynı kaynak tarafından paylaşılan bilgilerde Qualcomm’un bu kısıtlamadan sonra Huawei’ye 5G yonga seti satabilmek için de başvuruda bulunduğunu belirtiyor.

Bildiğiniz üzere Huawei, ABD’nin ambargo kararından sonra MediaTek ve Qualcomm ile olan iş ortaklıklarını sonlandırmak zorunda kalmıştı. Şirket, tüm bu olaylardan sonra kendi üretmiş olduğu HiSilicon Kirin işlemcilerine ağırlık vermişti.