Anasayfa Haber Üçüncü Çeyrekte Bilgisayar Satışları Rekor Seviyede Yükseldi

Üçüncü Çeyrekte Bilgisayar Satışları Rekor Seviyede Yükseldi

Bilgisayar Satışları

Pandeminin de etkisiyle yılın üçüncü çeyreğinde özellikle mobil cihazların satışları tavan yaptı.

Canalys tarafından yapılan analizler sonucunda paylaşılan üç aylık rapora göre, tabletler dahil olmak üzere bilgisayar sevkiyatları üçüncü çeyrekte 124.5 milyon adede ulaştı. Bu da yıldan yıla %23 artış anlamına geliyor.

Detaya inecek olursak, Lenovo’nun 23.5 milyon adetle başı çektiğini ve onu 22.1 milyon ile Apple’ın izlediğini görüyoruz. HP, Dell ve Samsung ise sırasıyla 18.7 milyon, 12 milyon ve 10 milyon adet sevkiyatla ilk beş arasına girmiş.

Bilgisayar Satışları

Kategori bazında Chromebook’ların %122 ile rekor seviyede artış yaşadığını görüyoruz. Bunun yanında ultra ince dizüstü bilgisayarların sevkiyatlarında da ciddi gelişim yaşandı ve %57 arttı. Aslında masaüstü iş istasyonları ve kule tipi/mini bilgisayarlar haricinde tüm sektörlerde artış yaşanmış.

Öte taraftan tablet tarafında da önemli bir büyüme söz konusu. Apple, üç aylık dönemde 15.2 milyon adet ürün tedarik ederek liderliğini korudu ve yıldan yıla %47 artış gerçekleşti. Samsung ise yıldan yıla %79.8 artışla birlikte 9 milyondan fazla tablet sevkiyatı yaparak ikinci sırada yer aldı.

Üreticiler, çeyrek boyunca toplamda 44.3 milyon tablet sattı. Geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında bu %43.3 artış demek. Gerçek şu ki, bu rakamlarda pandeminin etkisi oldukça büyük.