Anasayfa Haber Intel, Rocket Lake ile Tek Çekirdekte Tekrar Liderliği Ele Alabilir

Intel, Rocket Lake ile Tek Çekirdekte Tekrar Liderliği Ele Alabilir

Intel Rocket Lake Tek Çekirdek

Sızıntılara dayanan bir raporda, 5.5 GHz’te çalışan 11. nesil Rocket Lake bir işlemcinin yüksek tek çekirdek puanları elde ettiği bildirildi.

Intel, AMD’nin Ryzen 5000 serisine 11. nesil Rocket Lake-S işlemcileriyle cevap vermeye hazırlanıyor. Cinebench R20 testine dayanan bir sızıntı ise yeni CPU’ların oyun ve tek çekirdek performansında liderlik koltuğunu tekrar alabileceğinin sinyallerini veriyor.

Bilgiler CapFrameX tarafından geliyor ve tam ismi verilmeyen bir Rocket Lake yonganın Cinebench testlerinde 655 puana ulaştığı belirtilmiş. Yani 649 puana ulaşan yeni amiral gemisi Ryzen 9 5950X’in hemen önünde.

İlginç olan ise işlemci frekansının 5.5 GHz’e kadar çıkabildiği söyleniyor. Bu değerler gerçekten çok yüksek ve bu yüzden de TDP sınırının nasıl olacağı ayrı bir merak konusu.

Aslına bakarsanız Cinebench testlerinin oyunlarla doğrudan bir ilgisi yok. Ancak tek çekirdek performansının genel olarak oyun performansı açısından önemli bir etken olduğunu biliyoruz. Bu arada Rocket Lake ailesinin muhtemelen en fazla 8 çekirdeğe kadar destek sunacağını söyleyebiliriz.

11. nesil işlemcilerde IPC kazancının en az 2 haneli olması bekleniyor. Hatta bir sızıntıda %20 düzeyine kadar ulaşabileceğinden bahsetmiştik. Resmi bilgilere dayanmasa da Intel yüksek ihtimal yine 14nm üretimini kullanacak. Ancak önemli mimari değişiklikler yapılacak ve Willow Cove’un bir backport’u olduğu söylenen Cypress Cove çekirdeklerine yer verilecek.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.