Anasayfa Haber CrossOver 20 ile Windows Uygulamaları M1 Mac’lere Geliyor

CrossOver 20 ile Windows Uygulamaları M1 Mac’lere Geliyor

CrossOver 20

CrossOver 20, Windows uygulamalarının ve oyunlarının Apple M1 işlemcili Mac modellerinde çalışmasını sağlıyor.

Apple M1 işlemcili Mac modellerinin macOS ve iOS için geliştirilmiş hem Intel hem de ARM uygulamalarını çalıştırabildikleri malum. Öte yandan kullanıcılar, bazı özel uygulamalar için Windows’a da ihtiyaç duyabiliyor. İşte bu noktada CodeWeavers tarafından geliştirilen CrossOver 20 devreye giriyor. Uygulama artık M1 işlemcili Mac’lerde de çalışabilirken, bu cihazların Windows yazılımını doğrudan macOS’ta çalıştırabilmesini sağlıyor.

CrossOver, Windows ortamını macOS ve Linux‘ta çalıştırabilen açık kaynaklı Wine projesine dayalı bir platformdur. Bu sayede kullanıcılar, bir sanal makinedeki gibi Windows’un tam sürümünü bile yüklemeden Windows yazılımını diğer işletim sistemlerine yükleyebiliyor ve çalıştırabiliyor.

CrossOver 20

Apple ve Microsoft, yeni ARM tabanlı Mac’lerin artık Windows’u desteklemediğini onaylamış durumda. Bu desteğin tekrar ne zaman geleceği de belirsiz. CrossOver’ın en son sürümü ise yeni ARM Mac donanımında x86 ikili dosyalarını taklit eden Rosetta 2 teknolojisi aracılığıyla macOS’ta Windows Intel ikili dosyalarını emüle edebiliyor.

CrossOver ekibi, Between Us oyununun masaüstü sürümünü ve Team Fortress 2 de dahil olmak üzere bazı Windows yazılımlarını M1 Mac’lere başarıyla yüklemiş. Oyunda biraz gecikmeler olması tabii ki gözlerden kaçmıyor ancak hiç yoktan iyidir diyebiliriz.

CrossOver 20’yi M1 işlemcili Mac’lerde çalıştırmak şu an için yalnızca Rosetta 2 teknolojisine kritik düzeltmeler getiren macOS Big Sur 11.1 beta ile mümkün. macOS’in en son beta sürümünü çalıştıran kullanıcılar artık CrossOver 20.0.2 ile yeni Mac’lerde Windows yazılımını deneyebilecek.

CrossOver internet sitesi üzerinden yazılımı satın alabilirsiniz.