Anasayfa Haber Flight VV17 Görevi için Fırlatılan Arianespace Vega Roketi ile Bağlantı Koptu

Flight VV17 Görevi için Fırlatılan Arianespace Vega Roketi ile Bağlantı Koptu

Flight VV17

Arianespace Vega roketi, İspanyol ve Fransız uydularını yörüngeye yerleştirmek için fırlatıldıktan sonra kontrolden çıktı.

Arianespace adlı Avrupalı uydu yerleştirme şirketi, fırlatma gerçekleştikten kısa bir süre sonra kendi Vega roketini kaybetti. Fransa ve İtalya tarafından ortaklaşa geliştirilen dört aşamalı Vega roketi, Kourou’daki Guyana Uzay Merkezi’nden 17 Kasım günü fırlatılmıştı. Uçuşun ilk aşamalarında işler iyi gidiyor gibi görünüyordu ancak roket olması gereken çizgide ilerlemeyip, rotadan çıkma işaretleri göstermeye başladı ve işler bir anda tersine döndü. Olayın ardından Arianespace CEO’su Stephane Israel, resmi açıklama ile görevin başarısız olduğunu doğruladı.

Israel, henüz tespit edilemeyen sorunun, Vega roketinin üst aşamasını ateşlemesinden kısa bir süre sonra meydana geldiğini ve rotadan saparak hızın nominal düzeyden ayrıldığını söyledi. Bunların neticesinde roket, yer istasyonları ile bağlantı sağlayamadı. Vega 9 fırlatma sisteminde konuşlandırılması beklenen iki uydu bulunuyordu. İlki, Avrupa Uzay Ajansı’nın gezegenimizi daha detaylı inceleme planı için kullanılacak SEOSAT-Ingenio adlı İspanyol Dünya Gözlem uydusuydu. İkincisi, ülkenin uzay ajansı CNES’in Fransız TARANIS uydusuydu. Önümüzdeki dört yıl boyunca gama ışını flaşları, spritelar, mavi jetler ve elves de dahil olmak üzere görünür ışık flaşlarını inceleme görevini üstlenmişti. Ancak bu iki uydu da fırlatmanın başarısız olması neticesinde kayboldu.

Israel, “Bu görev için müşterilerime en derin özürlerimi sunmak istiyorum.” diyerek sözlerine devam etti. “Bu başarısız görev, Arianespace’in iki yıl içinde yaptığı ikinci başarısız fırlatma olarak kayıtlara geçti. Bir önceki kaza geçen yılın Temmuz ayında meydana gelmişti. Başka bir Vega roketi fırlatma sırasında güçlendiricideki arızalı bir motor bu hataya sebebiyet vermişti. Bu seferki başarısızlığın da aynı sebepten olup olmadığı konusunda incelemeler sürüyor. Nominal hız kaybından yola çıkarak, üst aşamanın Vega’yı rotasında tutmak için gereken itişi üretmediği görülüyor. Ama tabii, resmi soruşturma komitesi olayla ilgili bir karara varana ve bulgularını açıklayana dek hiçbir şey söyleyemiyoruz.”

Son olarak, fırlatma etkinliğinin tamamına göz atmak için Arianespace’in canlı yayın tekrarını izleyebileceğinizi belirtelim.