Anasayfa Haber Yeni İşlemcilerin Güvenliğinden Windows Pluton Yongası Sorumlu Olacak

Yeni İşlemcilerin Güvenliğinden Windows Pluton Yongası Sorumlu Olacak

Windows Pluton

İlk etapta Intel, AMD ve Qualcomm gibi çip üreticileri Microsoft Pluton’u destekleyecek. Ayrıca bu üreticilerin sayısı ilerleyen tarihlerde artabilir.

Microsoft, gelecekteki Windows PC’leri korumak amacıyla tasarlamış olduğu yeni bir güvenlik yongası hazırlıyor. Microsoft Pluton, önümüzdeki yıllarda CPU’ya entegre şekilde kullanılacak. Başka bir deyişle şu anda donanım ve kriptografik şifrelemeleri korumak için kullanılan Güvenilir Platform Modülünün (TPM) yerini alacak.

Yeni güvenlik çözümü, Xbox oyun konsollarını korumak için kullanılan güvenlik teknolojilerine dayanıyor. Microsoft ayrıca gelecekteki işlemcilerde bunu kullanmak için Intel, AMD ve Qualcomm ile birlikte çalışıyor.

Windows Pluton

Geçmişteki Spectre ve Meltdown gibi güvenlik açıklarını hatırlatalım. Bu güvenlik çipi, ortaya çıkan bu tür saldırı vektörlerini engellemek üzere tasarlandı. Intel ise 2018’de işlemcilerini gelecekteki saldırılara karşı korumak için yeniden tasarladığını ve Pluton’un genel olarak CPU ve Windows PC’lerin güvenliğini sağlamada daha da büyük bir adım olduğunu açıkladı.

Aslına bakarsanız Pluton’u TPM’nin evrimleşmiş bir hali olarak tanımlayabiliriz. Microsoft’ta işletme ve işletim sistemi güvenliği direktörü David Weston, “Bu daha iyi, daha güçlü, daha hızlı ve daha tutarlı bir TPM” şeklinde bir açıklama yaptı. Bu bağlamda TPM için kullanılan API’lerin aynısı sağlanıyor ve TPM tabanlı her şey yeni çözümü de kullanabiliyor.

Dolayısıyla BitLocker şifreleme veya Windows Hello kimlik doğrulaması gibi özellikler gelecekte Pluton kullanmaya başlayabilir. Ayrıca Intel, AMD ve Qualcomm gibi devlerin ortak çalışması ile Pluton’un güncellemesi kolay bir şekilde yapılabilecek. Güncellemeler, normal Windows düzeltmelerinin yayınlandığı gibi Salı günü yayınlanacak.

Yeni güvenlik çözümüne sahip yongaların ne zaman piyasaya çıkacağı henüz belli değil. Ancak Intel, AMD ve Qualcomm bu işlevselliği gelecekteki CPU’larına dahil edeceğini söylüyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.