Anasayfa Haber App Store, Küçük İşletmeler İçin Komisyon Oranını Düşürüyor

App Store, Küçük İşletmeler İçin Komisyon Oranını Düşürüyor

App Store komisyon oranları

Apple, yayınlamış olduğu basın bülteniyle beraber 1 milyon dolardan az gelire sahip olan geliştiricilerden almış olduğu yüzde 30’luk komisyon oranını yüzde 15’e düşürdüğü açıkladı.

Son aylarda App Store için uygulamış olduğu komisyon oranları ile eleştirilen Apple, bugün önemli bir karara imza attı. Bu doğrultudaysa Apple, App Store Küçük İşletme Programı kapsamında yıllık 1 milyon dolardan az kazancı olan hesaplardan almış olduğu yüzde 30’luk komisyon ücretini yüzde 15 seviyesine kadar indirdiğini müjdeledi.

Hatırlarsanız, Apple son olarak Epic Games, Spotify gibi şirketlerle App Store’daki yüzde 30’luk komisyon oranıyla sık sık gündeme gelmişti. Hatta, Apple yüzde 30’luk bu komisyon oranı yüzünden mahkemelikte olmuştu.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Apple, küçük işletmeleri desteklemek adında App Store Küçük İşletme Programı’nı başlattı. Bu sayede yıllık 1 milyon dolardan daha az gelir elde etmiş olan uygulama geliştiricilerinden yüzde 15’lik bir komisyon oranı alacağını ifade eden şirket, böylece küçük çağlı işletmeleri ve bağımsız yapımcıları desteklemeyi hedefliyor.

App Store Küçük İşletme Programı

Apple’ın basın bülteni ile duyurmuş olduğu bu program ise 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren başlayacak. Bu program sayesinde özellikle bağımsız geliştiricilerin ve girişimcilerin yüzünü güldürecek olan şirket, aynı zamanda küçük çaplı işletmelerin riski de bir nebze azaltacak.

Tim Cook ise yeni yıl ile beraber başlayacakları program hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Bu kısımdaysa Apple’ın CEO’su bu programı harika fikirleri ve girişimcileri desteklemek için başlattıklarını da duyurdu.

Şimdilik, bu programın detayları hakkında herhangi bir detaylı açıklama yapılmadı. Fakat, Apple’ın resmi sitesi üzerinden yayınlanan basın bülteninde bu programın detaylarının Aralık 2020’de açıklanacağı belirtiliyor.