Anasayfa Haber Bülten ASUS, SPEC.org’ta 1P ve 2P Sunucu Performanslarında En Fazla Dünya Rekoruna Sahip...

ASUS, SPEC.org’ta 1P ve 2P Sunucu Performanslarında En Fazla Dünya Rekoruna Sahip Marka Oldu

ASUS Sunucu

ASUS, Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC) tarafından onaylanan testlerde 683 yeni rekor ile sunucu performansında rakiplerini geride bırakmaya devam ettiğini duyurdu.

ASUS, tek soket (1P) ve çift soket (2P) kategorilerindeki SPEC CPU® 2017 testlerinde en çok rekora sahip şirket konumunda. Bu rekorlar aralarında 1. ve 2. Nesil Intel Xeon® Scalable işlemciler ve AMD EPYC 7002 işlemcilerin yer aldığı Intel® ve AMD® platformlarında elde edildi. Testlerde kullanılan iş yükleri içinde genel şirket altyapısı, yazılım tanımlı kurulum, veri analitiği, yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem bulunuyor. Sonuçlar 29 Eylül 2020 Salı tarihinde doğrulandı.

ASUS kapsamlı bir AMD EPYC ürün portföyü sunuyor 

AMD EPYC 7002 işlemcilere sahip ASUS sunucular 213 gibi inanılmaz bir sayıda rekoru elinde tutuyor. Tam sayı oranı, kayar nokta oranı, tam sayı hızı ve kayar nokta hızı ölçümlerini içeren tüm SPEC CPU 2017 testlerinde elde edilen birinciliklerin 167 adedi tek soket, 46 adedi ise çift soket performansıyla kazanıldı. ASUS; GPU için optimize edilmiş, yüksek yoğunluklu ve genel amaçlı da dahil olmak üzere birçok AMD EPYC sunucu kategorisinde geniş ürün seçenekleri sunuyor. 1U ve 2U kasada, 64 çekirdek ve 128 iş parçacığına kadar destek veren, 8 kanallı DDR4 3200 ve 128 adet PCIe® 4.0 veri yoluna sahip modellerin tümü gücünü AMD EPYC 7002 işlemcilerinden alıyor. Her bir sunucu kategorisi yapay zeka çıkarımı, sanallaştırma, sanal masaüstü altyapısı, analitik ve yazılım tanımlı kurulumlar gibi farklı iş yüklerine uygun olacak şekilde tasarlanıyor.

GPU için optimize edilmiş sunucu: ESC4000A-E10 dört adet çift yuva GPU’ya destek veriyor

Tek soketli AMD EPYC işlemciye sahip ASUS ESC4000A-E10; güçlü CPU çekirdeklerine, birden fazla GPU desteği ve yüksek aktarım hızları gerektiren veri merkezlerinde veya kurumsal ortamlarda yapay zeka, yüksek performanslı bilgi işlem ve sanal masaüstü altyapısı uygulamaları için tasarlandı.

ESC4000A-E10; NVIDIA Ampere mimarisi üzerine kurulu en yeni NVIDIA® A100 PCIe GPU’lar ile Tesla T4 ve Quadro® GPU’ların da dahil olduğu dört adet yüksek performanslı çift yuva veya sekiz adet tek yuva GPU’larla GPU için optimize edilmiş performans sunuyor. Elde edilen performans, GPU kaynaklarını tek bir noktada birleştirerek kullanıcıların bı kaynakları daha verimli kullanmasını sağlayarak sanallaştırma uygulamaları için de avantaj sunuyor.

Yüksek yoğunluklu sunucu: Dünyanın ilk yüksek yoğunluklu EPYC 2U6N sunucusu: RS620SA-E10-RS12

RS620SA-E10-RS12, 2U kasa içinde her biri AMD EPYC 7002 işlemciye sahip altı adet düğüme sahip. 280 W’a[1] kadar TDP’ye ve düğüm başına 64 adede kadar çekirdeğe sahip olan bu sunucu, her düğümde bir PCIe 4.0 x16 yuvası ve bir OCP 3.0 olmak ile PCIe 4.0 bant genişliği sunuyor.[2] RS620SA-E10-RS12 ayrıca çalışırken değiştirme imkanı sunan 12 adet depolama yuvasıyla da olağanüstü esneklik sağlıyor. Altı adet SATA/SAS sabit sürücü ve altı adet NVMe™ SSD ile kullanılabilen bu 12 yuvanın tamamında istenilirse NVMe SSD depolamaya yer verilebiliyor. Yüksek çekirdek sayısı ve aktarım hızları sayesinde RS620SA-E10-RS12 sistem genelinde üst düzey esneklik sunuyor.

Genel amaçlı raf tipi sunucular: RS720A ve RS500A farklı soketlere ve biçimlere destek veriyor

ASUS ayrıca farklı kurumsal ihtiyaçlar ve ortamlara uygun genel amaçlı raf tipi sunucular da sunuyor. Modeller çeşitli depolama, güç kaynağı, ağ ve genişletme seçenekleriyle geliyor. 2U ve 1U kasalarda kullanılan çift soketli ASUS RS720A-E9 ve RS700A-E10 sunucular harika bir performans, verimlilik ve yönetilebilirlik dengesi sunuyor. Kompakt 1U kasada yer alan tek soketli ASUS RS500A-E10 ve RS500A-E9 sunucular, büyümekte olan kurumlara uygun fiyatla önemli özellikler sağlıyor.

ASUS Performance Boost ayar teknolojisi

ASUS sunucuları özel Performance Boost ayar teknolojisi sayesinde en iyi performansa ve esnekliğe ulaşabiliyor. Sunucuyu iş yükünün gereksinimlerine göre ayarlayan bu teknoloji veri merkezleri üzerinde daha geniş kontrol sağlıyor. İşlemci frekansını ve güç artışını en yüksek seviyeye getiren bu teknoloji bu yolla iş yükü çıkışını da artırıyor. Finansal hizmetler veya veri merkezi operasyonları gibi zamanın önemli olduğu uygulamalar için ideal bir çözüm sunuyor.

Performance Boost şu iç temek teknolojiden meydana geliyor. Core Optimizer, birden fazla çekirdek gerektiren işlemlerde işlemci frekansını en üst seviyeye taşıyarak frekans kaymasından kaçınıp gecikmeleri azaltıyor. Engine Boost, yenilikçi voltaj tasarımına sahip otomatik güç hızlandırma özelliği sayesinde sunucunun toplam performansını artırıyor, %24,5’e kadar daha yüksek Tflop performansı sağlıyor[3]. Workload Presets, önceden iş yüklerine ve testlere göre yapılandırılmış BIOS sunucu profilleriyle performansı ve verimi artırıyor. Bu sayede en yüksek frekansta %5,8[4] performans artışı elde ediliyor.

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.