Anasayfa Haber Referans Tasarım RX 6800 Serisi Ekran Kartları Kısıtlı Sayıda Üretilecek

Referans Tasarım RX 6800 Serisi Ekran Kartları Kısıtlı Sayıda Üretilecek

AMD Radeon RX 6800 XT

AMD yetkilisinden gelen bilgilere bakılırsa, RX 6800 ve RX 6800 XT ekran kartlarının referans tasarımları 2021 yılının ilk aylarına kadar üretilecek. Sonrasında ise özel soğutmalı modeller piyasada bulunmaya devam edecek.

AMD’nin referans tasarım RX 6800 serisi ekran kartları 18 Kasım itibarıyla raflarda yerini almaya başladı. Kırmızı takım hazırladıkları üç fanlı tasarımın oldukça kompakt bir yapıda olduğuna dikkat çekmişti. Öte yandan referans tasarım ekran kartlarını neredeyse tüm üretim ortaklarının piyasaya süreceğini biliyoruz. Ancak görünüşe bakılırsa bu kartlar belirli bir süre boyunca üretilecek.

Bir kullanıcı, AMD Radeon Kurumsal Başkan Yardımcısı Scott Herkelman’a “AMD hala 6800XT/6800 referans kartlarını üretiyor mu?” şeklinde bir soru yöneltti. Yetkili isim ise 2021 yılının başlarına kadar üretim yapılacağını belirten bir yanıt verdi.

Belirttiğimiz gibi AMD’nin bu tasarımları birçok üretim ortağı tarafından satılıyor. Öyle ki, belirli bir süre sonra bu ekran kartlarını piyasada göremeyeceğiz. Kırmızı ekip sonrasında ise markaların özel soğutma tasarımlı modellerine güvenecek.

Bu arada henüz ilk günden kart stoklarının tükendiğinden bahsetmiştik. AMD’nin bu problemle ilgili nasıl bir yol izleyeceğini bekleyip göreceğiz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.