Anasayfa Haber 12 Çekirdekli Yeni Apple M1X İşlemci Gün Yüzüne Çıktı

12 Çekirdekli Yeni Apple M1X İşlemci Gün Yüzüne Çıktı

Apple M1

Endüstri kaynaklarından gelen bazı bilgilere bakılırsa,  Apple’ın Mac bilgisayarları için ikinci durağı daha güçlü ARM tabanlı işlemciler olacak.

Apple, yıllardır dizüstü bilgisayarları Intel’in x86 işlemcilerine güveniyordu ve halen bu bilgisayarlara destek sunulmaya devam ediyor. Yakın zaman önce ARM mimarisi üzerine inşa edilen Apple’ın özel M1 işlemcileri piyasaya çıktı ve yeni bir dönem başladı.

Yeni M1 SoC içerisinde bir grafik işlemci de yer alıyor bu entegre GPU’nun önemli performans kazanımları sunması bekleniyor. İşin CPU tarafına gelirsek 8 çekirdekli bir yonga öne çıkıyor. Bu çekirdeklerin dördü yüksek performanslı işlemler için geliştirildi ve Firestorm çekirdekleri olarak biliniyor. Icestorm isimli diğer 4 çekirdek ise verimlilik odaklı çalışıyor.

Apple M1X

Yeni sızıntılara bakarsak Apple’ın silikon tasarım ekibinin M1X adında yeni bir projesi daha var. Bu işlemciler 16 inç MacBook Pro gibi üst seviye modellere hitap edecek ve en zorlu iş yükleri için tasarlanacak.

Hatta M1X SoC’in 8 büyük ve 4 küçük olmak üzere 12 çekirdekli bir yapıda olacağı söyleniyor. Grafik ve bellek yapılandırması ise henüz bilinmiyor. Sızıntının bir diğer parçasına gelirsek, kaynağa göre M1X çipler 2021 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek. Ayrıca bu isimlendirmenin kesin olarak M1X şeklinde olmayabileceği de belirtmekte yarar var.

Bu iddiaların gerçekleşmemesi için hiçbir neden yok ve Apple’ın daha güçlü yongalar planlaması gayet doğal. Nihayetinde verilen tarih de çok uzak değil, bu noktada Apple’ın ARM PC yongası tarafındaki atılımlarını hep birlikte göreceğiz.