Anasayfa Haber M1 Mac Modelleri, eGPU Üzerinden Takılan Ekranları Tanıyabilecek

M1 Mac Modelleri, eGPU Üzerinden Takılan Ekranları Tanıyabilecek

M1 Mac eGPU

Apple M1 işlemcili Mac modelleri eGPU aracılığıyla takılan monitörleri tanıyabiliyor.

Apple, bu ay gerçekleştirdiği etkinlikle üç M1 Mac modelini duyurmuştu. Bunlar Thunderbolt 3 portuna sahip olan M1 MacBook Air, M1 MacBook Pro ve M1 Mac Mini olarak karşımıza çıkmıştı. Öte yandan, modellerin hiçbirinin eGPU desteğine sahip olmadığı paylaşılmıştı. Neyse ki bundan dolayı mevcut harici GPU cihazınızı bir kenara atmanıza gerek olmadığı ve hala kullanılabileceği ortaya çıktı. Buna göre, bir M1 Mac modeline Blackmagic eGPU aracılığıyla Pro Display XDR monitörün bağlanabilmesi mümkün.

Örnekte, GPU’nun algılandığı ve bunun bir AMD Radeon RX 580 olduğu gözüküyor. Bu, eGPU’ların Apple’ın en son Mac modellerinde tespit edilen hiçbir sorunu olmadığını gösteriyor. Kullanıcıların bu donanımdan tam olarak yararlanmasını engelleyense aslında sürücü desteğinin olmaması.

Apple, 5 nm üretilen M1 yongasının dahili GPU’sunun çeşitli görevlerin üstesinden gelmek için fazlasıyla yeterli olduğuna inanıyor. Ayrıca 8 çekirdekli GPU’nun çok çeşitli grafik yoğun testlerde GTX 1050 Ti ve RX 560‘ı geçecek kadar güçlü olduğunun altını çizmek gerek. Ek olarak M1 çipi, Final Cut Pro X video dışa aktarma testlerinde Vega 56 grafikli 2019 iMac Pro‘yu yenmişti.

Diğer taraftan hiçbir M1 Mac modeli, yüksek çözünürlüklerde oyun oynamak için uygun değil. Apple’ın bunun üstesinden gelmek üzere iMac için masaüstü sınıfı bir A14T çipseti ve özel bir GPU çözümü üzerinde çalıştığı söyleniyor.