Anasayfa Haber Araç Lastiklerindeki Mikroplastik Kalıntılar İçin Yöntem Geliştirildi

Araç Lastiklerindeki Mikroplastik Kalıntılar İçin Yöntem Geliştirildi

Otomobil Lastiği Mikroplastik Kalıntı

Lastik aşınmasından kaynaklanan mikroplastik kirliliğinin önüne geçmek amacıyla öğrenciler tarafından yeni bir proje hazırlandı.

Londra’daki bir grup tasarım öğrencisi, plastik kirliliğinin öncü etkenlerinden olan araba lastiklerindeki mikroplastik kalıntıları yakalamak için bir yöntem geliştirdi. Bu çözümle birlikte aynı zamanda toplanan kalıntıların geri dönüştürülmesi sağlanıyor. Yani temel hedef yıllık plastik üretimini potansiyel olarak en aza indirmek.

Yaşadığınız bölgeye göre plastik kirliliği gözünüzde farklı bir hal alabilir. Örneğin şehirde yaşayan insanların aklına ilk olarak plastik poşetler ve içecek şişeleri gelirken, deniz olan bölgelerde balık ağları akla gelebilir. Aslında aşınmış araç lastikleri de büyük bir sorun.

Oldukça dayanıklı ve esnek bir madde olan plastik, doğada çok uzun süre varlığını sürdürebiliyor. Plastik kirliliği genel olarak toprağın yanı sıra en çok denizlerde görülüyor ve deniz canlılarının yaşamını da olumsuz etkiliyor. Ayrıca mikroplastikler suya girdikten sonra çıkarılması oldukça zor bir hal alıyor.

mikroplastik

Imperial College London’daki dört öğrenciden oluşan ekip ise araç lastiklerinin aşınma ile ortaya çıkan plastikler için pratik bir yöntem geliştirdi. Bu yöntem onlara International James Dyson Awards’da ikincilik ödülü de kazandırdı.

Peki bu yöntem nasıl işliyor? Lastiğin arkasına konumlandırılan bir kapsül, aşınan küçük kauçuk parçacıklarını yakalayabiliyor ve basit bir şekilde çıkarılıp temizlenebiliyor. Görünüşe göre bu parçacıklar lastikler, ayakkabı tabanlıkları ve hatta kalem mürekkebi olarak geri dönüştürülebiliyor.

Emission Analytics, 2019’da 3 milyar otomobil lastiği atıldığını ve aynı zamanda lastik aşınmasından kaynaklanan kirliliğin insan ve çevre sağlığını olumsuz etkilediğini söylüyor.