Anasayfa Haber Xbox Oyun Konsolları Neden Geç Üretilmeye Başladı?

Xbox Oyun Konsolları Neden Geç Üretilmeye Başladı?

Xbox Series X ve Series S

Xbox konsollar için RDNA 2 grafik mimarisinin tamamlanması beklendi. Sony ise PS5 için beklemek yerine üretime geçmeyi tercih etti.

Microsoft’un tüm RDNA 2 özelliklerini eksiksiz olarak istediği için Xbox Series X ve S konsollarını planladığından daha geç üretmeye başladığı ortaya çıktı. Bu da Xbox patronu Phil Spencer’ın The Verge ile yaptığı röportajda anlaşıldı. Xbox tarafının stok sorunlarında kuşkusuz bu sürecin de rolü olmalı.

Şirketin yeni konsolları yaz sonunda üretmeye başladığı söyleniyor. Sony ise üretime çok daha erken başlamış ve AMD’nin GPU mimarisinin tasarımını beklememiş. Hatırlarsanız Microsoft, RDNA 2 mimarisinin özelliklerini eksiksiz olarak sadece Xbox konsolların sunduğunu açıklamıştı.

Bu özelliklere donanım hızlandırmalı Ray Tracing, Mesh Shaders, Variable Rate Shading ve Sampler Feedback Streaming gibi özellikler dahil. Bildiğiniz gibi hem Xbox hem de PS5 RDNA 2 mimarisi üzerine kurulu. Peki Xbox konsolların gecikmesine hangi özellikler neden oldu?

Xbox Series X

Sony, PlayStation 5’in Variable Rate Shading’den (Değişken Hızlı Gölgelendirme) yoksun olacağını doğruladı. Bu özellik, GPU’nun sahnenin farklı bölümlerini farklı çözünürlüklerde etkili bir şekilde oluşturmasına olanak tanıyor. Böylece grafik işlemcisi daha verimli kullanılabiliyor.

Sampler Feedback de (Örnekleyici Geri Bildirimi) eksik gibi görünüyor. Bu özellik ise dokular SSD’den yüklenirken bant genişliğini en iyi şekilde kullanmanın bir yolu. Xbox’ın PlayStation’dan nispeten daha yavaş bir SSD’ye sahip olması nedeniyle Microsoft’un buna ihtiyacı var. PS5 ayrıca donanım hızlandırmalı Işın İzleme ve Mesh Shaders özelliklerine sahip.

Microsoft şu anda Xbox Series X üretimine daha fazla önem veriyor ve bir süre böyle devam edecekler. Sonrasında ise Series S üretimi daha fazla önem kazanacak. Bu noktada Spencer, “Çoğu zaman uzun vadede uygun fiyat kazanır.” diyor.