Anasayfa Haber Facebook, Libra Kripto Para Birimini Yakında Piyasaya Sürebilir

Facebook, Libra Kripto Para Birimini Yakında Piyasaya Sürebilir

Facebook Libra Kripto Para

ABD’li sosyal medya devi Facebook, kripto para birimi Libra Coin planlarından vazgeçmiş değil.

Facebook tarafından ortaya çıkan kripto para birimi Libra, ilk olarak 2019 yılında duyurulmuştu. Bu para birimi başlangıçta Visa ve Mastercard gibi önemli isimlerden destek aldı. Ancak Facebook’un veri güvenliği açısından sicili pek temiz değildi.

Henüz yayınlanmamış olmasına rağmen Libra için sahte reklamlar yayınlanmaya başlamıştı ve Facebook da bunları kaldırmak için mücadele etti. Ardından PayPal, Visa, Mastercard, Stripe ve eBay gibi önemli destekçiler tek tek geri çekildiklerini söylediler. Bu nedenle Libra Derneği, uluslararası para birimlerinin değerine sabitlenmiş bir veya daha fazla “stablecoin” hazırlamaya yöneldi.

Facebook Libra Kripto Para

Facebook’un tartışmalı kripto para birimi, Financial Times’ın yeni raporuna göre Ocak 2021’de piyasaya sürülecek. Ancak başlangıçta beklenen etkiyi yaratmayacak ve halen bazı bölgelerden halen onay alınması gerekiyor.

Avrupa Birliği gibi bazı bölgelerde kurallar nispeten daha katı. Bu nedenle Libra’nın ABD doları tarafından desteklenen bir madeni para olarak piyasaya sürülmesi muhtemel. Sonrasında ise daha fazla para birimi tarafından destek bulması bekleniyor.

Bunun dışında Libra’yı Novi (eski adıyla Calibra) adlı bağımsız bir uygulama ile WhatsApp ve Messenger’da kullanmak mümkün olacak. Facebook’un Libra ile kripto pazarına girip girmeyeceğini zaman gösterecek.