Anasayfa Haber Smart Access Memory (Re-size BAR), ASUS Z490 Anakartlara Geliyor

Smart Access Memory (Re-size BAR), ASUS Z490 Anakartlara Geliyor

ASUS Z490

Kullanıma sunulan yeni BIOS’lar ile Resizable BAR (AMD tarafında Smart Access Memory) desteği Intel yonga setlerine dahil olmaya başlıyor.

AMD’nin Smart Access Memory teknolojisinin ardında PCI Express tabanlı Resizable BAR (Base Address Register) özelliğinin olduğundan bahsetmiştik. Böylelikle teknolojinin yalnızca kırmızı takıma ait olmadığı anlaşılmıştı. ASUS ise Intel Z490 anakartları için bu özelliği aktif ettiği bir güncelleme yayınladı.

1002 sürüm numarasını taşıyan yazılım 27 Kasım’da yayınlanmıştı görünüyor ve şu an beta aşamasında. Bu nedenle yüklemek için acele etmemekte fayda var. Ayrıca açıklamada herhangi bir ayrıntı sağlanmamış.

ROG Maximus XII Apex anakart için “Re-Size BAR” ve “Above 4G Decoding” desteğinin geldiği doğrulanmış durumda. Bu adım sonrasında anakart üreticileri de muhtemelen zamanla yazılım güncellemeleri yayınlamaya başlayacak.

Smart Access Memory (Re-size BAR), ASUS Z490

Şaşırtıcı gelebilir lakin AMD, şu anda NVIDIA ve Intel ile platformlar arası uyumluluk için birlikte çalışıyor. Smart Access Memory destekli ekran kartlarına baktığımızda şu anda AMD’nin RX 6000 serisi öne çıkıyor. Öte taraftan NVIDIA cephesi de Ampere mimarisinin bu özelliği desteklediğini açıkça doğruladı. Yeşil takım şu anda çalışmalar yürütüyor ve ne zaman kullanıma sunacaklarını net olarak bilmiyoruz.

Son olarak, AMD tarafında bu özelliğin sadece 500 serisi anakartlarda kullanılacağı açıklanmıştı. Anakart üreticilerinden olan ASRock ise Smart Access Memory teknolojisini özel olarak B450 anakartlarına entegre etmeye başladı. Bu sebeple önümüzdeki günlerde birçok anakartın destek kazanabileceğinin altını çizelim.