Anasayfa Haber AMD, Apple M1 Rakibi ARM Tabanlı İşlemci Geliştiriyor Olabilir

AMD, Apple M1 Rakibi ARM Tabanlı İşlemci Geliştiriyor Olabilir

Genel olarak düşük güç tüketimine sahip olan cihazlarda kullanılan ARM işlemciler, daha fazla yaygınlaşmaya ve güçlenmeye başlıyor.

Apple’ın yeni M1 yongası bildiğiniz gibi ARM mimarisini temel alarak üretiliyor ve aktif soğutmaya ihtiyaç duymadan düşük TDP’lerde tatmin edici performans değerleri sunuyor. Bu da “Intel ve AMD’nin x86 hegemonyası yıkılacak mı?” sorusunu akıllara getiriyor.

Pek çok endüstri standardı uygulama halen x86_64 için derleniyor ve x86 işlemciler bir süre daha yüksek performans tarafında hüküm sürecek. Ancak ARM tabanlı işlemciler önemini artıracak ve daha fazla kullanılmaya başlayacak gibi görünüyor.

AMD ARM işlemci

Apple ve Qualcomm’un dizüstü bilgisayarlar için ARM tabanlı işlemciler geliştirdiğini biliyoruz. Söylentilere göre AMD tarafı da ARM dünyasına dahil olmak istiyor ve böyle bir ürün çok uzakta olmayabilir.

Sızıntılarıyla bilinen Mauri QHD, AMD’nin halihazırda Apple M1’e rakip 2 yonga üzerinde çalıştığını söylüyor. Ayrıca kaynağa göre ürünlerin prototipi neredeyse hazır. Ne yazık ki kırmızı takımın ARM mimarisini benimseyen çipleriyle ilgili bilgiler şu an çok kısıtlı.

Hatırlarsanız Jim Keller daha önce AMD bünyesinde çalışıyordu. Önemli isim, şirketteyken 2016 yılında 64-bit ARM v8 tasarımına dayanan bir çip olan K12 Core duyurulmuştu. Ancak bu çip hiçbir zaman piyasaya çıkmadı ve faal olarak kullanılamadı.

AMD ARM işlemci

Komachi Ensaka, bu yılın başlarında “K12 FFX” girdilerini listeleyen bir AMD yol haritası paylaşmıştı. K12 FFX’in gerçek olduğunu varsayarsak, bu yonga ultra düşük güçlü dizüstü bilgisayarlar ve diğer mobil cihazlar için tasarlanmış olabilir.

Her zaman olduğu gibi, bu tür söylentiler her zaman doğru çıkmayabiliyor. Ancak Haziran ayında RDNA 2 mobil GPU’ya sahip olan ve akıllı telefonlar için geliştirilen AMD Ryzen C7 SoC hakkında sızıntılar ortaya çıkmıştı. Nitekim kırmızı ekip uzun zamandır ARM mimarili yongalar üzerinde çalışıyor olabilir ve söylentilerin doğru olma ihtimali daha yüksek.