Anasayfa Haber Nokia: “5G, 4G’ye Göre %90 Enerji Verimliliği Sunuyor”

Nokia: “5G, 4G’ye Göre %90 Enerji Verimliliği Sunuyor”

5g

Nokia, yaptığı bir araştırma ile 5G’nin 4G’den %90 daha enerji verimliliği sunduğunu belirtiyor.

Nokia ve Telefonica ortaklığı ile yürütülen bir araştırma, 5G ağlarının 4G ağlarına göre %90 daha verimli olduğunu ortaya koyuyor. Çalışma, Telefonica’nın Radyo Erişim Ağının güç tüketiminin üç aylık süreyle incelenmesi yönündeydi. Çalışma sonundaki bulgular da 5G teknolojisinin, 4G teknolojisine göre enerji bakımından daha verimli olduğunu gösteriyor.

İki firma da, 5G ağlarının ağ trafiğini önemli ölçüde artırmasına rağmen, enerji tüketiminde aynı oranda bir artışa yol açmayacağını vurgulamak yönünde istekliydi. Araştırma da bu yönde yapıldı ve şirketler, araştırma sonunda istedikleri sonuçlara ulaşabildiler. Nokia, yine de olumlu sonuçlara rağmen 5G ağlarını, enerji bakımından daha verimli hale getirmek ve CO2 emisyonlarını azaltmak için daha fazla eyleme ihtiyaç duyduğunu kabul ediyor. Şirket, radyo baz istasyonlarının güç tasarruf yöntemlerinin 5G güç tasarruf yöntemleri ile birleştirildiğinde, bu enerji verimliliğinin çok daha üst seviyelere çıktığını iddia ediyor.

5g baz istasyonu

Çalışmada, AirScale Baz İstasyonları ve AirScale Massive MIMO Aktif Anten çözümleri dahil olmak üzere, Nokia’nın AirScale portföyünden çözümler kullanıldı. Donanım ve çalışma hakkında yorum yapan Nokia Tommi Uitto Mobil Ağlar Başkanı, şu sözleri kullanarak çalışma detaylarını açıklıyor; “Dünyanın sürdürülebilirlik zorluklarının üstesinden gelmeye en büyük katkımız, geliştirdiğimiz ve sağladığımız çözümler ve teknolojidir. Buna çok önem veriyoruz. Nokia’nın teknolojisi, kullanım sırasında enerji açısından verimli olacak şekilde tasarlanmıştır ancak üretim sırasında daha az enerji gerektirir. Bu önemli çalışma, mobil operatörlerin dağıtımları sırasında enerji kazançlarını nasıl dengeleyebileceklerini vurgulayarak, önemli ölçüde maliyet tasarrufu elde etmelerine olanak tanırken, çevreye karşı daha sorumlu olmalarına da yardımcı oluyor.”

Son olarak, her iki firmanın da küresel ısınmayı 1.5C ile sınırlamaya kararlı olduklarını ve bu yönde çalışmalar geliştirdiklerini belirtelim. Özellikle Nokia, 2030 yılına kadar operasyonlarından kaynaklanan emisyonlarını %41 azaltacağını ve baz istasyonlarını modernize eden müşterilerin %46 daha az enerji kullanmalarına yardımcı olacaklarını açıklamıştı.