Anasayfa Video M1 İşlemcili MacBook Pro Fiyatı ve Özellikleri

M1 İşlemcili MacBook Pro Fiyatı ve Özellikleri

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu videoda M1 işlemcili MacBook Pro modelinin fiyatına ve teknik özelliklerine yakından göz atıyoruz.

M1 işlemcili MacBook Pro fiyatı ve özellikleri ile adından söz ettirmeyi başarıyor. Apple tarafından üretilen M1 işlemcisine ev sahipliği yapan model, hem performansı hem de 20 saate yakın kullanım süresi ile ön plana çıkıyor. Biz de sizler için hazırlamış olduğumuz bu videoda yeni MacBook Pro modelinin fiyatını, özelliklerini ve nasıl bir performans sergilediğini değerlendiriyoruz. İşte M1 işlemcili MacBook Pro fiyatı ve özellikleri! 

M1 İşlemcili MacBook Pro Özellikleri

Apple işlemcili ilk MacBook modellerinden biri olan 2020 model MacBook Pro, 5 nm teknolojisi ile üretilen Apple M1 işlemcisinden güç alıyor.

8 çekirdekli bu işlemci ise bir önceki 13 inç MacBook Pro’ya kıyasla 2.8 kata kadar daha hızlı bir performans sergiliyor. Bunun dışında güç verimliliğiyle de ön plana çıkan yeni MacBook Pro, ayrıca tek bir şarjla 20 saate kadar video oynatma imkanı da sağlıyor.

M1 işlemcili MacBook Pro fiyatı ve özellikleri

Sınıfındaki Windows bilgisayarlardan da 3 kat daha hızlı olduğu ifade edilen yeni nesil ürünün güç aldığı M1 çipi, yüksek hızlı makine öğrenimi hesaplaması için de Nöral Motoru ile birlikte geliyor. Bu bakımdan makine öğrenimi konusunda sınıfındaki en hızlı dizüstü bilgisayar olarak gösterilen 2020 model 13 inç MacBook Pro, grafik tarafında da serinin önceki modellerine kıyasla 5 kat daha hızlı bir performans sergiliyor.

Apple M1 Özellikleri İle Neler Sunuyor?

Apple’ın geliştirmiş olduğu M1 çipi, dördü yüksek performans çekirdeği olan sekiz çekirdekli bir işlemciye ev sahipliği yapıyor. Kağıt üzerinde açıklanan verilere göre şirket, M1 çipinde yer alan bu çekirdekleri ise dünyanın en hızlı işlemci çekirdeği olarak tanımlıyor.

Sekiz çekirdekli bir GPU’ya da sahip olan M1’in, açıklanan verilere göre dünyanın en hızlı entegre grafiklerini de içerdiği iddia ediliyor. Apple’ın yeni nesil işlemcisi aynı zamanda saniyede 11 trilyon işlemi işleyebilen 16 çekirdekli bir nöral motorunu da bünyesinde barındırıyor.

Bunun yanı sıra 5 nm fabrikasyon süreciyle üretilen bu işlemciyle Thunderbolt ve USB 4 desteği de kullanıcılara sunuluyor. Bunlara ek olarak, yeni nesil işlemcide ortam kodlama ve kod çözme motorları ve bir dizi güvenlik özelliğine de yer veriliyor.

M1 İşlemcili MacBook Pro Özellikleri – Diğer

Toplamda 1.4 kg ağırlığa sahip olan MacBook Pro, 13.3 inçlik Retina bir ekranın üzerine kuruluyor. 2560×1600 piksel çözünürlük sunan bu ekran ise kullanıcılara oldukça kaliteli bir deneyim vadediyor.

Tüm bu özelliklere sahip olan yeni nesil MacBook Pro modeli ise 58.2Wh yerleşik lityum polimer bir pil ile beraber geliyor. Bu pil ise 61W USB-C güç adaptörüyle birlikte şarj ediliyor. Aynı zamanda yeni MacBook Pro modeli, hemen başta da belirtiğimiz gibi ortalama 20 saatlik bir pil ömrünü de kullanıcılara sunuyor.

M1 işlemcili MacBook Pro özellikleri ve fiyatı

Bunun dışında 2 TB’a kadar SSD desteğine de sahip olan yeni MacBook Pro’nun temel modeli ise 8 GB RAM ile birlikte geliyor. Kullanıcılar bu RAM’in kapasitesini ise 16 GB’a kadarda artırılabiliyor.

Gelişmiş özellikleriyle dikkat çeken M1 işlemcili MacBook, ayrıca 2 adet UBS-C portu, USB 4 ve Thunderbolt desteğini de bünyesinde bulunduruyor. Ayrıca Touch ID ve Touch Bar gibi teknolojilere de sahip olan model, WiFi 6 desteğine de ev sahipliği yapıyor.

M1 işlemcili MacBook Pro fiyatı

M1 İşlemcili MacBook Pro Fiyatı

Tüm bu gelişmiş özelliklere sahip olan M1 işlemcili MacBook Pro fiyatı ise 14.299 TL‘den başlıyor.

M1 İşlemcili MacBook Pro Teknik Özellikleri

 • Ekran: IPS teknolojisine sahip 13.3 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı ekran;  227 piksel yoğunlukta 2560 x 1600 piksel çözünürlüklük, 500nitt parlaklık, Geniş renk yelpazesi (P3), True Tone
 • İşletim Sistemi: macOS Big Sur
 • İşlemci: 5 nm Apple M1 (4 adet performans çekirdeğine ve 4 adet verimlilik çekirdeğine sahip 8 çekirdekli CPU)
 • Bellek: 8/16 GB RAM
 • Pil: 58.2Wh boyutundaki yerleşik lityum polimer pil, 61W USB-C güç adaptörü
 • Depolama: 256/512 GB, 1/2 TB
 • Kamera: 720p FaceTime HD kamera
 • Yükseklik: 1.56 cm
 • Genişlik: 30.41 cm
 • Derinlik: 21.24 cm
 • Ağırlık: 1.4 kg
 • Ses: Yüksek dinamik aralığa sahip stereo hoparlörler, Dolby Atmos ses desteği, geniş stereo ses
 • Bağlantı: 802.11ax Wi-Fi 6 wireless ağı, Bluetooth 5.0, 2 adet UBS-C portu, USB 4 ve Thunderbolt
Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.