Anasayfa Haber SK Hynix, 176 Katmanlı 4D NAND Bellek Geliştirmelerini Tamamladı

SK Hynix, 176 Katmanlı 4D NAND Bellek Geliştirmelerini Tamamladı

Sk Hynix 176 Katmanlı 4D NAND Bellek

176 katmanlı 4D NAND yongalarla birlikte geliştirilen SSD’ler, %70 daha yüksek okuma ve %35 daha yüksek yazma hızlarıyla birlikte gelecek.

176 katmanlı bellekler ilk olarak Micron tarafından piyasaya sürülmüştü. Aradan geçen 1 ayın ardından SK Hynix, 176 katmanlı üçlü düzey hücreli (Triple-Level Cell – TLC) 4D NAND flaş yongalarını geliştirmeyi tamamladığını duyurdu. Bununla birlikte yeni belleklerin örnekleri geçtiğimiz ay kontrol şirketlerine de gönderildi.

Sk Hynix 176 Katmanlı 4D NAND Bellek

Yeni 176 katmanlı NAND flash, şirketin wafer başına düşen yonga sayısı açısından önemli gelişmeler gösteren üçüncü nesil bir 4D ürün olarak tanımlanıyor. Wafer başına düşen daha fazla çip, farklılaştırılmış maliyet rekabeti ile önceki nesle kıyasla bit üretkenliğinin yüzde %35 iyileştirilmesine olanak tanıyor. Bununla birlikte hücre okuma hızı geçmiş nesle göre %20 artırıldı.

SK hynix ayrıca veri aktarım hızını %33 artırarak 1.6 Gbps düzeyine çıkarmayı başardı. Yeni teknolojiyi kullanan tüketici ve kurumsal SSD’ler, %70 daha yüksek okuma hızı ve %35 daha yüksek yazma hızları ile 2021 yılının ortalarında satışa sunulacak.

Sk Hynix 176 Katmanlı 4D NAND Bellek

NAND flaşta katman sayısı arttıkça, hücre akımının azalması, kanal deliği kıvrılması ve hücre dağılımında bozulma meydana geliyor. SK Hynix ise yenilikçi teknolojiler benimseyerek bu zorlukların üstesinden geldiğini söylüyor.

Daha hızlı okuma ve yazma hızları, kullanıcılar tarafından her zaman memnuniyetle karşılanıyor. Yeni haberler hem kurumsal kullanıcılar hem bilgisayar meraklıları için sevindirici. Ancak yeni teknolojileri kullanan SSD’lerin fiyatlarıyla ilgili konuşmak için çok erken.