Anasayfa Haber SpaceX’in Starship SN8 Roketi Test Sırasında Patladı

SpaceX’in Starship SN8 Roketi Test Sırasında Patladı

SpaceX Starship SN8 roketi

SpaceX’in Mars yolcuğunda kullanmak üzere tasarladığı Starship SN8 roketi Teksas’ta yapılan test sırasında korkunç bir şekilde infilak etti.

Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX bildiğiniz gibi bir süredir Mars yolcuğunda kullanılacak olan Starship roketlerini test ediyor. İnsanları Mars’a götürmekte kullanılacak olan bu roketler ise yüksek irtifa uçuşu için test edildi. Bu zamana kadar 8 farklı roketin test edildiği bu testlerden sonuncusu her ne kadar başarılı ile sonuçlansa da iniş sırasında Starship SN8 roketi şiddetli bir şekilde patladı.

Kameralara yansıyan bu patlama olayı sonrasında bir takım açıklamalarda bulanan şirket, SN8 roketinin başarılı bir şekilde gökyüzüne de yükseldiğini ifade etti. Ancak, dikey iniş sırasında yakıt tankındaki düşük basınç nedeniyle SN8’in normalden daha sert bir şekilde yere indiğine de dikkat çekildi. Yaşanan bu olay sonucunda yere sert bir şekilde iniş yapan roket korkunç bir şekilde patladı. Patlayan bu roketin ise herhangi bir kimseye zarar vermediği de belirtildi.

Boca Chica test sahasında yaşanan patlama olayını değerlendiren Elon Musk ise, her ne kadar testler böyle olumsuz bir olayla sonuçlansa da, kendileri için gerekli olan veriyi elde ettiklerini de söyledi. SpaceX’in iniş sırasında patlayan roketinin görüntülerini ise hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.